Start Namysłów
Zaloguj Zarejestruj

Logowanie do konta

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Stwórz konto

Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane.
Imię *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zweryfikuj hasło *
Email *
Zweryfikuj email *
Captcha *

Druga defensywa w Polsce!

Odsłony: 2064

O tym, że namysłowski Start kapitalnie spisuje się w trwającej rundzie jesiennej, wiadomo nie od dziś wszystkim czerwono-czarnym kibicom. Wie o tym zresztą większość sympatyków futbolu na Opolszczyźnie. Jak powszechnie wiadomo, nasz doskonały wskaźnik punktowy (obecnie to 22 „oczka”) jest efektem nie tyle regularnie strzelanych goli, co betonowej niemal defensywy. Statystyki nie da się oszukać i dziś dorobek ofensywny NKS-u, jest drugim… najgorszym w całej IV lidze opolskiej! Strzeliliśmy 11 bramek i gorsi od nas są jedynie piłkarze Skalnika (10 goli). To jednak nie przeszkadza obu ekipom plasować się w górnej części tabeli. My jak wiadomo znajdujemy się na 3. miejscu, natomiast klub z Graczy jest na miejscu nr 7. Kluczowa jest tu jednak forma w tyłach, a tu całe województwo może nam (i Skalnikowi) tylko pozazdrościć. Czerwono-czarni w 10. kolejkach stracili tylko 3 bramki, więc wynik to w naszych realiach niemal kosmiczny! A Skalnik? Też budzi uznanie, bo stracił raptem 6 bramek. No to chyba nie musimy dodawać, że w meczu bezpośrednim Pobu wspomnianych ekip padł bezbramkowy remis…

Odstawmy jednak regionalne dokonania na bok, a przyjrzyjmy się naszemu obecnemu osiągnięciu w skali całego kraju. Tak, tak, postanowiliśmy się przyjrzeć szczelności namysłowskiej defensywy przez pryzmat Polski, a przyczynkiem do tego była pomeczowa wypowiedź naszego coacha Damiana Zalwerta dla „Nowej Trybuny Opolskiej”. Nawiązując do ostatniego meczu z Polonią Nysa (0-0), trener pół-żartem napomknął, iż „Ktoś powiedział, że mamy najlepszą obronę w Polsce, więc muszę tą informację dokładniej sprawdzić”. Nie trzeba więc było czekać na odzew… z naszej strony, bo generalnie lubimy takie historie weryfikować. Poklikaliśmy, co nieco spisaliśmy, uszeregowaliśmy dla większej czytelności w tabeli i efekt końcowy publikujemy.

Trenera musimy lekko rozczarować, bo na dziś nie jesteśmy w Polsce najszczelniejsi, jeśli chodzi o pięć najwyższych klas rozgrywkowych. Dopełnijmy, że pod lupę wzięliśmy wszystkie ligi od Ekstraklasy począwszy, a na IV ligach skończywszy. Dało to 27 lig (Ekstraklasa, I liga, II liga, 3 grupy III ligi oraz 20 grup IV ligi), więc domyślacie się, że było co przeglądać. Ale i tak mamy piękne wieści dla trenera, bo aktualnie Start Namysłów posiada drugą najszczelniejszą defensywę w Polsce!!! Gratulujemy chłopakom i mamy nadzieję, że z tego powodu nie popadną w samozadowolenie, a jeszcze bardziej skupią się na świetnie wykonywanej w defensywie robocie. Bo trzeba tu koniecznie przypomnieć, że nie jest to efekt pracy tylko bramkarza i linii obronnej, ale całego zespołu. Nie od dziś bowiem wiadomo, że praca w defensywie w momencie straty piłki zaczyna się od napastników. Trzeba przyznać, że 3 stracone gole w 10 meczach o punkty, to doskonały wynik. Tymczasem nasz kapitalny wynik został przebity przez zdecydowanego lidera IV ligi warmińsko-mazurskiej! Tam wprost szaleje Concordia Elbląg, która po 11. kolejkach ma na koncie 31 punktów, będących efektem 10 zwycięstw i 1 remisu. Mało tego, zespół z Elbląga strzelił rywalom aż 46 bramek (!), natomiast stracił tylko dwie. Zatem wynik to o jednego gola od czerwono-czarnych lepszy i do tego uzyskany w jednym meczu więcej. Konkurentom z Warmii i Mazur szczerze gratulujemy, bo wiemy, ile wysiłku na murawie taki „rekord” wymaga. Dodajmy jeszcze, że najniższy stopień podium przypada obecnie rezerwom Chrobrego Głogów (4 gole stracone po 10. kolejkach) oraz Jutrzence Giebułtów (także 4 bramki we własnej bramce zarówno po 10. jak i 11. kolejkach).

Fot.: Start Namysłów (czerwono-czarne stroje) posiada obecnie drugą najszczelniejszą defensywę w Polsce!
[zdjęcie: Agnieszka Michalska]

 

Dla optymalnego zobrazowania sytuacji, sprawdziliśmy też, jak wyglądał dorobek wszystkich 460 klubów (52 z poziomu centralnego, 72 z III ligi oraz 336 z 20 grup IV-ligowych) po 10. kolejkach. Ta analiza miała oczywiście związek z faktem, że poszczególne ligi są na różnym etapie meczowym (przykładowo: I i II liga rozegrały już po 14. serii). I co się okazało? Że po 10 meczach Start Namysłów także znajduje się w opisywanym zestawieniu na miejscu drugim! Ustępujemy jedynie wspomnianej Concordii, która w tym okresie straciła 2 gole. To rewelacyjny wynik, o którym naprawdę warto pisać i warto go zapamiętać!

Na koniec prezentujemy kompletne zestawienie z opisywanego artykułu, w którym kibice mogą sobie przeanalizować to, co my przeliczyliśmy. W pierwszej kolumnie wprowadzono klasy rozgrywkowe z aktualną liczbą rozegranych kolejek. W drugiej pojawia się nazwa klubu i obecne miejsce w tabeli. Trzecia kolumna, to liczba straconych goli (stan na dziś, czyli czwartek 18.10.br.). Natomiast kolumna numer cztery odnosi się do liczby straconych goli po 10. kolejkach w każdej z lig. W niej ujęliśmy też zespoły, które na tym etapie straciły najmniej bramek (wraz z miejscami, które po 10. seriach zajmowały). Zachęcamy do analizy i komentarzy. [KK]

Liga (liczba rozegranych kolejek)

Klub i aktualna lokata

Gole stracone (stan 18.10.br.)

Gole stracone po 10. kol. (klub i lokata)

Ekstraklasa (11)

3. Wisła Kraków

10

10 (6. Wisła, 10. Arka)

I liga (14)

1. Raków Częstochowa

7

6 (1. Raków)

II liga (14)

6. Radomiak Radom

8

5 (4. Radomiak)

III liga, gr. I (12)

5. Unia Skierniewice

7

6 (1. Sokół Aleksandrów Łódzki)

III liga, gr. II (11)

2. KP Starograd Gdański

6

5 (2. KP Starogard Gd.)

III liga, gr. III (11)

3. Ślęza Wrocław

11

10 (5. Pniówek Pawłowice Śl.)

IV liga, gr. IV (12)

1. Stal Rzeszów, 7. Wisła Puławy

11

8 (8. Stal Rz.)

IV liga dolnośląska, gr. wschód (10)

2. Śląsk II Wrocław

5

-

IV liga dolnośląska, gr. zachód (10)

1. Chrobry II Głogów

4

-

IV liga kujawsko-pomorska (11)

4. Unia Janikowo

10

10 (1. Orlęta Aleksandrów Kujawski, 3. Unia J., 5. Pomorzanin Toruń)

IV liga lubelska (11)

1. Hetman Zamość, 4. Lewart Lubartów

7

6 (1. Hetman Z.)

IV liga lubuska (11)

1. Falubaz Zielona Góra

10

9 (1. Falubaz ZG)

IV liga łódzka (11)

4. Orkan Buczek

5

5 (6. Orkan B.)

IV liga małopolska, gr. wschód (11)

2. Poprad Muszyna

6

6 (1. Poprad M.)

IV liga małopolska, gr. zachód (11)

1. Jutrzenka Giebułtów

4

4 (1. Jutrzenka G.)

IV liga mazowiecka, gr. południe (11)

2. Pilica Białobrzegi

5

4 (2. Pilica B.)

IV liga mazowiecka, gr. północ (11)

3. Ząbkovia Ząbki

7

7 (3. Ząbkovia)

IV liga opolska (10)

3. Start Namysłów

3

-

IV liga podkarpacka (12)

1. Polonia Przemyśl, 3. Wisłoka Dębica

8

6 (1. Polonia P.)

IV liga podlaska (11)

4. Tur Bielsk Podlaski

9

8 (1. KS Wasilków, 3. Tur BP)

IV liga pomorska (13)

1. Gryf Słupsk

12

9 (1. Gryf S., 10. GKS Kowale)

IV liga śląska, gr. I (11)

3. Warta Zawiercie

7

6 (3. Warta Z.)

IV liga śląska (11)

1. LKS Czaniec

5

5 (1. LKS Czaniec)

IV liga świętokrzyska (12)

1. Korona II Kielce

7

7 (2. Korona II)

IV liga warmińsko-mazurska (11)

1. Concordia Elbląg

2

2 (1. Concordia)

IV liga wielkopolska (13)

1. Lubuszanin Trzcianka, 8. Obra Kościan, 14. Polonia 1912 Leszno

15

7 (7. Obra)

IV liga zachodniopomorska (11)

2. Rega Trzebiatów, 5. Vineta Wolin

8

5 (2. Rega)

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze
Komentarze | Dodaj własne
  • Brak komentarzy