Start Namysłów
Zaloguj Zarejestruj

Logowanie do konta

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Stwórz konto

Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane.
Imię *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zweryfikuj hasło *
Email *
Zweryfikuj email *
Captcha *

Stawiamy na młodzież i... video

Odsłony: 1491

Premierowy mecz namysłowskiego Startu w nowym sezonie IV ligi opolskiej tuż, tuż. Za kilkanaście godzin nasza drużyna wybiegnie na murawę, aby powalczyć o pierwsze punkty z Victorią Chróścice. To mecz, na którym obowiązkowo należy się pojawić, bo emocji (nie tylko piłkarskich) nie powinno braknąć. My przed pierwszym gwizdkiem postanowiliśmy jeszcze przekazać kibicom interesujące informacje prosto z piłkarskiej centrali w Opolu. Kilkanaście dni temu informowaliśmy o projekcie pilotowanym przez OZPN, a dotyczącym promowania gry zawodników młodzieżowych. Powstał projekt „Opolska młodzież na plus”, który jednak w przypadku IV ligi nadzorowany będzie ostatecznie przez PZPN (a nie jak pierwotnie planowano, przez nasz regionalny związek, któremu pozostawiono do prowadzenia okręgówki) i pod znaną już z rozgrywek centralnych nazwą „Pro Junior System”. O co w nim chodzi? Z grubsza rzecz ujmując o rywalizację między klubami, które stawiają na młodzież. A im odważniej, tym bardziej się to będzie finansowo opłacało. W przypadku IV ligi opolskiej to bardzo poważny zastrzyk finansowy, bo za 1. miejsce przewidziano 35.000 złotych, za 2. miejsce – 25.000 złotych, za 3. miejsce – 20.000 złotych, za 4. miejsce – 15.000 złotych i wreszcie za 5. pozycję – 5.000 złotych. Wszystko pięknie wygląda i w praktyce rywalizacja będzie odbywać się na dwóch frontach (tym o punkty w lidze i tabeli punktowej dla grającej młodzieży). Szkoda jednak, że ktoś w warszawskiej centrali akurat dla IV ligi wymyślił, że punktować będą w programie tylko zawodnicy z roczników 2000 i młodsi. Skoro bowiem każdy klub ma obowiązek posiadania w trakcie gry dwóch młodzieżowców na murawie, to ich też naszym zdaniem (i każdego kolejnego) należałoby również objąć punktacją. A tak – jako klub – tracimy realne szanse na wysokie miejsce w rankingu PJS, choć zawodników młodzieżowych z roczników 1998 i 1999, którzy mogliby punktować, kilku mamy. Darowanemu koniowi w zęby się jednak nie zagląda, więc nie będziemy narzekać. Dopełnijmy jedynie, że punktacja przyznawana będzie za rozegrane minuty, tj. 1 minuta gry juniora = 1 punkt. Natomiast jest bonus w przypadku juniora-wychowanka. Tu punktacja mnożona jest razy dwa (1 minuta gry = 2 punkty). Co bardzo ważne: każdy junior i wychowanek muszą rozegrać co najmniej 270 minut w trakcie co najmniej 5 oficjalnych meczów rozgrywek klubowych, aby rozegrane przez niego minuty zostały uwzględnione w punktacji końcowej. Jesteśmy naprawdę bardzo ciekawi, który IV-ligowy klub na Opolszczyźnie w czerwcu 2019 roku okaże się „królem juniorskiego polowania” na pokaźny bagaż gotówki. No i mimo wszyscy liczymy, że czerwono-czarni do tej finansowej rywalizacji także się włączą.

Fot.: "Finansowa" rywalizacja młodzieży oraz nagrywanie meczów i skróty video. To nowe, wartościowe pomysły związkowych działaczy.
[zdjęcie: www.pl.freepik.com]


Druga nowinka również dotyczy inicjatywy ze strony Opolskiego Związku Piłki Nożnej, tyle, że związana jest z multimediami. Ściślej z materiałami video, które od tego sezonu każdy IV-ligowiec będzie musiał „dostarczać”. Tak, tak, to nie żart, to obowiązek wprowadzony przez centralę. Do tego obowiązek, który będzie pieczołowicie respektowany. W szczegółach wygląda to tak, że każdy z 16-tu klubów IV ligi opolskiej otrzymał w tym tygodniu kamerę video z możliwością nagrywania meczów w rozdzielczości HD. Do tego przekazano też stosowne video-oprogramowanie na indywidualne potrzeby klubu. Nałożony obowiązek, to nagranie całego meczu przez gospodarza zawodów i wgranie go na związkowy serwer w ciągu 48 godzin. Przekroczenie terminu skutkować będzie karami finansowymi. No bo skoro kluby dostały marchewkę, to musi być też kij. My jednak widzimy w tej inicjatywie tylko wartość dodaną, bo okazuje się, że klub będzie miał dowolność w wykorzystaniu nagranego przez siebie materiału. Innymi słowy nie ma żadnych przeciwwskazań, aby kluby w oparciu o dostarczone oprogramowanie przygotowywały na własne potrzeby materiały szkoleniowe i skróty video z meczów dla swoich potrzeb (choćby portali internetowych i śledzących je kibiców). To jest świetna inicjatywa, tylko trzeba znaleźć ludzi do nagrywania meczów kamerą oraz takich, którzy obsłużą oprogramowanie i będą montować skróty. To główny problem w naszej lidze, bo wiadomo, że to dość niski poziom i dość nikłe zainteresowanie rozgrywkami. W Namysłowie też mamy w tej chwili mały problem natury personalnej, ale klub stara się go rozwiązać. Dlatego też przy tej okazji w imieniu Startu apelujemy do wszystkich chętnych i zainteresowanych: jeśli umiecie obsługiwać kamerę lub oprogramowanie do obróbki materiałów video (albo chcecie się tego nauczyć), to prosimy o kontakt z naszym klubem pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Każda para rąk do pracy w klubie (nie tylko w opisywanym temacie) bardzo mile widziana. Możecie nam wierzyć, że to całkiem spora frajda, gdy tworzy się jakiś materiał, który potem czytają lub oglądają setki (a czasami tysiące) internautów.

Przed każdym z sezonów piłkarscy działacze związkowi próbują dokonywać zmian, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klubów i kibiców. No i trzeba przyznać, że w ostatnich tygodniach propozycje ze strony OZPN-u przypadły nam bardzo do gustu. W końcu dzisiejsze czasy, to świat w głównej mierze oparty na multimediach. A nic tak nie przemawia do wyobraźni kibiców oraz osób nie interesujących się sportem, jak ruchomy obraz. Mamy nadzieję, że już niebawem będziemy Wam mogli prezentować skróty z meczów namysłowskiego Startu i dzięki temu zachęcimy być może nowych mieszkańców Namysłowa i okolic do osobistego odwiedzenia stadionu w trakcie meczów o punkty. No i po cichu liczymy, że dzięki materiałom filmowym zwiększymy zainteresowanie świata naszymi walecznymi czerwono-czarnymi piłkarzami oraz ich fanatycznymi kibicami.

Tymczasem do zobaczenia jutro na meczu Start Namysłów – Victoria Chróścice! Początek rywalizacji o godz. 17:00, która będzie… już nagrywana. Jest więc spora szansa na to, że na początku następnego tygodnia wszystkim tym, którzy nie zobaczą goli na żywo (oby padły), będziemy je mogli pokazać na przygotowanym w klubie skrócie. Bądźcie czujni. [KK]

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze
Komentarze | Dodaj własne
  • Brak komentarzy