Start Namysłów
Zaloguj Zarejestruj

Logowanie do konta

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Stwórz konto

Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane.
Imię *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zweryfikuj hasło *
Email *
Zweryfikuj email *
Captcha *

WAŻNE: Plan zimowych przygotowań

Odsłony: 10394

W poprzedni weekend piłkarze namysłowskiego Startu rozegrali ostatni oficjalny mecz w bieżącym roku kalendarzowym. W rywalizacji pucharowej nasi gracze wykazali

wyższość nad A-klasową Victorią 1900 Łany, pokonując ją w najskromniejszych rozmiarach (1-0). Tydzień wcześniej, gdy kończyliśmy III-ligową jesień, po meczu z Górnikiem Wesoła (0-5) trener Bogdan Kowalczyk spędził ze swoimi podopiecznymi dłuższą chwilę w szatni, dziękując im za grę w ostatnim półroczu. Powodów do zachwytu być nie mogło, bo trudno o optymizm, gdy praktycznie na każdym polu coś kulało. W sferze sportowej były to nie tylko kiepskie wyniki, co przede wszystkim marna frekwencja na treningach. A jak mówi przysłowie: „Bez pracy nie ma kołaczy”. Gorzej, że jeszcze trudniejsza sytuacja zapanowała na niwie organizacyjno-finansowej. Jeśli w klubie ma zapanować normalność, to zimą działaczy Startu czeka ogrom pracy. Dalsza bowiem działalność „na wariackich papierach” nie daje żadnych perspektyw na podźwignięcie się z kolan. Mają więc co robić włodarze klubu.

Gruszek w popiele nie zasypuje natomiast sztab szkoleniowy, który następnego dnia po meczu w Łanach dopiął szczegóły zimowych przygotowań Startu! Przy założeniu, że trudna sytuacja w klubie zostanie opanowana, piłkarze powrócą do treningów w poniedziałek 13 stycznia. Do tego czasu namysłowski coach dał zawodnikom wolne, z zaznaczeniem, że każdy z nich powinien korzystać z każdej możliwej formy aktywności fizycznej (biegi, siłownia, zajęcia w sali sportowej, etc.).

Zimą nasz zespół pracować będzie na otwartym powietrzu. Mowa tu zarówno o obiekcie klubowym, jak i pracy w terenie. Z kolei treningi czysto piłkarskie odbywać się będą na „Orliku” przy Szkole Podstawowej nr 4, użyczonym Startowi dzięki uprzejmości Pana Piotra Lechowicza, dyrektora wspomnianej placówki.

W pierwszym, wprowadzającym etapie przygotowań trener Kowalczyk skupi się nad sprawnością ogólną. Będzie on trwał ok. 7-10 dni. Kolejny okres - treningów ogólnych – potrwa 4 tygodnie, podczas których w każdym tygodniu zaplanowano 5 jednostek treningowych. Wreszcie etap specjalny, gdzie w kolejnych 4 tygodniach zawodnicy trenować będą po 4 razy w tygodniu, aby w piątek poprzedzający sparing, móc zregenerować organizm. Oczywiście w obu okresach głównych nasz zespół rozgrywał będzie mecze kontrolne. A tych zaplanowano całkiem sporo, bo 8.

Czerwono-czarni zaczną od test-meczu z oleśnicką Pogonią, z którą zmierzą się 25 stycznia. Znani nam dobrze rywale występują obecnie w IV lidze dolnośląskiej, po rundzie jesiennej zamykając tabelę (tylko 8 punktów wywalczonych w 17 meczach – przyp. aut.).

Tydzień później namysłowianie udadzą się do Kępna, gdzie sparują z Polonią. Kępiński klub, to kolejny „stary znajomy” sparingpartner, z którym mierzymy się praktycznie co pół roku. Po I rundzie poloniści zajmują 8. lokatę w kaliskiej klasie okręgowej, gdzie w 16-tu grach wywalczyli 26 „oczek”.

We wtorek, 4 lutego, Start skonfrontuje swój potencjał z ekipą juniorów starszych Pomologii Prószków. Sparing ten będzie o tyle ciekawy, że prószkowianie występują na co dzień w Centralnej Lidze Juniorów, obejmującej województwa: śląskie, opolskie, dolnośląskie oraz lubuskie. I trzeba przyznać, że poczynają sobie całkiem przyzwoicie, lokując się na 8. pozycji (w stawce 12 drużyn). Na półmetku rozgrywek mają 12 punktów wywalczonych w 11 meczach.

Z kolei w sobotę 8 lutego przeciwnikiem NKS-u będzie OKS Olesno. Z wiceliderem IV ligi opolskiej (31 pkt. ugranych w 15 meczach) zmierzymy się w Kluczborku, na terenie kompleksu sportowego użytkowanego na co dzień przez II-ligowy MKS. Dodajmy, że z oleśnianami rozpoczniemy cykl trzech gier z reprezentantami IV ligi naszego województwa.

Dzień po Walentynkach (tj. 15 lutego) czeka nas konfrontacja ze Skalnikiem Gracze. Team zielono-czarno-żółych, to też ekipa o dużych możliwościach, czego potwierdzeniem 3. pozycja po jesieni (także 31 „oczek” na koncie). Do meczu tego dojdzie w Brzegu.

SPARINGI STARTU NAMYSŁÓW W ZIMOWYM OKRESIE PRZYGOTOWAŃ – 2014 R.
Data Dzień Miejsce Godz. Rywal
25.01. sobota Oleśnica ? Pogoń Oleśnica (IV liga dolnośląska – 16. m-ce)
01.02. sobota Kępno 17:00 Polonia Kępno (klasa W – 8. m-ce)
04.02. wtorek Prószków 18:30 Pomologia Prószków (CLJ – 8. m-ce)
08.02. sobota Kluczbork ? OKS Olesno (IV liga opolska – 2. m-ce)
15.02. sobota Brzeg ? Skalnik Gracze (IV liga opolska – 3. m-ce)
22.02. sobota Opole 12:00 Orzeł Źlinice (IV liga opolska – 6. m-ce)
01.03. sobota Brzeg ? GKS Kobierzyce (III liga dolnośląsko-lubuska – 15 m-ce)
08.03. sobota Brzeg 15:00 Stal Brzeg (IV liga opolska – 7. m-ce)
15.03. sobota K.-Koźle 14:00 Chemik Kędzierzyn-Koźle  (1/8 finału wojewódzkiego PP)
22.03. sobota Jaworzno 15:00 Szczakowianka Jaworzno (wiosenna inauguracja III ligi)
UWAGA: W nawiasie podano kolejno: klasę rozgrywkową rywala oraz miejsce w tabeli po rundzie jesiennej sezonu 2013/14. Brakujące godziny meczów ustalone zostaną w terminie późniejszym.

Szóstym sparingpartnerem Startu będzie Orzeł Źlinice, IV-ligowiec równie wymagający, co opisywani przed chwilą poprzednicy. Podopieczni Krzysztofa Joba rundę jesienną zakończyli na 6. pozycji, kończąc rok z 26 punktami. Warto wiedzieć, że z Orłem zagramy w Opolu.

W pierwszym dniu marca po raz pierwszy w historii sparujemy z GKS-em Kobierzyce (mecz ten zaplanowano w Brzegu). To klub z niewielkiej, nieco ponad 2-tysięcznej miejscowości leżącej ok. 20 km na południe od Wrocławia. Kobierzyczanie, to beniaminek III ligi dolnośląsko-lubuskiej, który rundę jesienną zakończył na 15. miejscu (w stawce 18-tu ekip). Za GKS-em 17 meczów i 14 punktów w dorobku. Dodajmy, że jest to jednocześnie najwyżej sklasyfikowany zespół spośród wszystkich zimowych rywali czerwono-czarnych.

Rywalizację testową zakończymy w Dzień Kobiet. Wtedy ponownie udamy się do Brzegu, gdzie zagramy z miejscową Stalą. Żółto-niebiescy, to czwarty (i ostatni) reprezentant IV ligi opolskiej, z którym zmierzymy się na przełomie lutego i marca. Ekipa prowadzona przez Waldemara Sierakowskiego zgromadziła dotychczas 22 „oczka”, co pozwala jej okupować 7. lokatę w lidze.

Sparing z brzeżanami będzie niejako preludium do spotkania, które odbędzie się tydzień później. Wówczas (15.03.) Start wyjedzie do Kędzierzyna-Koźla, gdzie o awans do ćwierćfinału wojewódzkiego Pucharu Polski powalczy, a jakże, z IV-ligowym Chemikiem. Podobnie jak wspomniani sparingpartnerzy, kędzierzynianie także plasują się w górnej połówce tabeli. Ściślej na 5. pozycji z tytułu uzyskanych 27 „oczek”.

Po grze pucharowej kibicom Startu pozostanie już tylko czekać na inaugurację III-ligowej wiosny. Tę zaplanowano na 22 marca. Wtedy też czeka nas wyjazd do Jaworzna, gdzie zagramy ze Szczakowianką, naszym sąsiadem w tabeli. Będzie to niezwykle istotny dla obu ekip mecz, bowiem wywalczenie 3 punktów da ewentualnemu zwycięzcy zachowanie cienia nadziei na utrzymanie w III lidze. O tym jednak obszernie napiszemy w stosownym czasie.

Mamy nieodparte wrażenie, że zestaw sparingpartnerów dobrany został do aktualnych możliwości naszych piłkarzy. Aż pięciu rywali gra w IV lidze i co ważne, czterech z nich (to zespoły w komplecie z Opolszczyzny) plasuje się w górnej połówce tabeli. Do tego sparujemy też z jednym III-ligowcem oraz jednym przedstawicielem okręgówki i Centralnej Ligi Juniorów. Czy to oznacza, że w klubie pogodzono się już ze spadkiem, który na dziś głęboko zagląda nam w oczy? Absolutnie nie. Dopóki zachowywać będziemy nawet matematyczne szanse na utrzymanie, to nikt w Starcie broni nie złoży. Z drugiej strony całkiem racjonalnym założeniem jest zbadanie aktualnego potencjału IV ligi opolskiej. Jeśli bowiem mielibyśmy się tam niebawem znaleźć, to przynajmniej piłkarze nie będą możliwościami konkurencji zaskoczeni.

Priorytetem na dziś jest jednak rychłe uporządkowanie spraw organizacyjno-finansowych. Tylko porządek da piłkarzom i kibicom Startu nadzieję na lepsze jutro. Teraźniejszość jest niezwykle istotna. Ale plany na przyszłość (oparte na mocnych podstawach), to jeden z najważniejszych fundamentów rozwoju każdego klubu piłkarskiego. Dlatego zima nie może być w żadnym wypadku okresem kolejnego przestoju. Miejmy nadzieję, że w namysłowskim Starcie coś się wreszcie ruszy i dla naszej piłkarskiej społeczności zaświeci wreszcie słońce. [KK]

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze
Komentarze | Dodaj własne
  • Brak komentarzy