Start Namysłów
Zaloguj Zarejestruj

Logowanie do konta

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Stwórz konto

Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane.
Imię *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zweryfikuj hasło *
Email *
Zweryfikuj email *
Captcha *

Syndrom Szczakowianki

Odsłony: 8669

Ostatnie tygodnie są w namysłowskim futbolu na tyle intensywne, że trudno o chwilę oddechu. Na przestrzeni 15 dni czerwono-czarni rozegrają aż 5 meczów, a tym piątym będzie

sobotnia potyczka ze Szczakowianką Jaworzno. Szczakowianką, która co tu ukrywać, wybitnie nam nie leży. To zespół, z którym mierzyliśmy się w dwóch ostatnich sezonach i ani razu nie udało się Startowi wygrać. Ba, trzy z tych pojedynków przegraliśmy do zera!

Syndrom Szczakowianki jest o tyle dziwny, że zespół ten co pół roku doświadcza rewolucji kadrowej. Prawdę mówiąc, notowania „Szczaksy” były najwyższe w momencie jej awansu do III ligi. Tymczasem premierowy pojedynek Startu w Jaworznie zakończył się wynikiem 1-1. Był to dla nas rezultat bardzo korzystny, choć przy nieco mniejszej nerwowości mogliśmy nawet wygrać. Dodajmy, że rundę jesienną były ekstraklasowicz zakończył na 4. pozycji (z 28 punktami.). I wtedy właśnie chyba jedyny raz traktowany był w kategoriach zespołu zdolnego do włączenia się w walkę o awans. Później była już tylko równia pochyła. Nie tyle w znaczeniu globalnego dorobku punktowego, co oczekiwań kibiców, którzy z każdym kolejnym półroczem postawą zespołu byli coraz bardziej rozczarowani. Wiosną regres był jeszcze niezbyt wielki (biało-czerwoni zdobyli 22 pkt., co dla nas byłoby wynikiem wspaniałym), mimo to z Namysłowa goście wywieźli komplet punktów (zwycięstwo 1-0). Efekt końcowy, to 5. pozycja w III lidze z bilansem 50 „oczek”.

Tymczasem mimo sporych rotacji w kadrze, jesień poprzednich rozgrywek wypadła w Jaworznie dużo lepiej, niż przed sezonem oczekiwano. Bo 26 punktów w 15-tu meczach, przy dużej niepewności organizacyjno-finansowej, to wynik znakomity. Swoje walory Szczakowianka potwierdziła przy Pułaskiego, wygrywając aż 3-0. Natomiast ostatniej wiosny jaworznianom szło już jednak jak po grudzie, a my mieliśmy zakończyć sezon właśnie spotkaniem wyjazdowym. Rywale byli już spokojni utrzymania (zaprocentował kapitał zgromadzony w I rundzie), ale nawet przez moment nie dali Startowi wytchnienia, demolując go aż 4-0. Ostatecznie jaworznianie z 15 wiosennymi punktami (ale i efektowną strzelaniną) zakończyli kampanię 2012/13.

Data Historia meczów NKS Start - Szczakowianka Jaworzno (w nawiasach autorzy goli) Wynik Rozgrywki
22.10.2011 Szczakowianka - NKS Start
(Kondzielnik 75' - Samborski 63')
1-1 III liga (4)
26.05.2012 NKS Start - Szczakowianka
(Misztal 11')
0-1 III liga (4)
10.11.2012 NKS Start - Szczakowianka
(Kondzielnik 4, Dziółka 38'g, Misztal 62')
0-3 III liga (4)
22.06.2013 Szczakowianka - NKS Start
(Krakowski 11’, 90+2’, Skórski 31’, 54’)
4-0 III liga (4)
07.09.2013 NKS Start - Szczakowianka ??? III liga (4)

Paradoks rywalizacji Startu i Szczakowianki polega na tym, że im sobotni przeciwnik był słabszy, tym boleśniej dawał się nam we znaki. Niby jaworznianie co pół roku obniżają loty, ale z czerwono-czarnymi w każdej kolejnej grze spisują się coraz lepiej.

Nasze obawy przed sobotnią batalią są więc uzasadnione. A są tym większe, że dziś Szczakowianka jest w tabeli... za nami (co wcześniej się nie zdarzyło). Oczywiście żartujemy. Wyznając zasadę, że nic nie trwa wiecznie, jutro podopieczni Bogdana Kowalczyka powinni wyzwolić w sobie maksimum determinacji, aby „Syndrom Szczakowianki” wreszcie przełamać. Bo patrząc na kolejne wyniki (1-1, 0-1, 0-3 i 0-4) aż strach pomyśleć, gdyby jaworznicka passa miała mieć tendencję wzrostową. Dziś jednak przeciwnicy są w małym dołku i dobrze byłoby ten fakt wykorzystać. Owszem, 5 punktów po 5-ciu meczach, to nie jest jeszcze bilans tragiczny. Ale już 2 bramki po stronie zysków kibiców w Jaworznie mocno niepokoją. Że nie wspomnimy o bieżącym dorobku w gościach, tj. 0-1-2 i w bramkach 1-6.

Wiemy jedno. „Szczaksa” przyjeżdża do Namysłowa, aby zagrać o przełamanie. Przełamanie trzech meczów bez zwycięstwa. Ale też o przerwanie bessy 6-ciu wyjazdów (nie licząc walkowera za mecz z Chróścicami) bez wygranej (1 remis i 5 porażek, bilans goli 1-15!). Oczywiście przestrzegamy przez zbytnią pewnością siebie, bowiem jedyny remis rywale uzyskali w ostatniej grze – dwa tygodnie temu w Czarnowąsach (1-1). A nasz alert jest tym bardziej nerwowo podnoszony, że przecież rywal ma na NKS patent. Oby tylko do soboty.

O tym, jak niewdzięcznym przeciwnikiem dla Startu jest Szczakowianka, przekonuje też poniższe zestawienie. Ujęliśmy w nim wszystkie kluby, z którymi czerwono-czarni rozegrali w III lidze co najmniej 4 spotkania (w latach 2009-13) i ani razu nie wygrali. Najgorsze wspomnienia mamy po meczach z bogdanowickim Startem, z którym w rozgrywkach opolsko-śląskich nie ugraliśmy choćby punktu, a traciliśmy średnio ponad 4 gole. Drugie miejsce w tym (niechlubnym dla nas) rankingu zajmują bielszczanie z BKS-u. Tu uzyskaliśmy ledwie 1 remis w 6-ciu grach. Najniższy stopień pudła okupuje natomiast „Szczaksa”. Jaworznicki dorobek jest nam już znany. Dokładnie takie same osiągi zanotowaliśmy też z ekipami Odry Opole i katowickiego Rozwoju, tyle, że bramkowy bilans mamy z nimi odrobinę korzystniejszy.

BILANSE GIER STARTU NAMYSŁÓW Z III-LIGOWYMI RYWALAMI, Z KTÓRYMI NASZ KLUB NIE WYGRAŁ(MINIMUM 4 MECZE) – LATA 2009-2013
L.P. Klub Z-R-P Bramki Średnia pkt. zdobytych
1. Start Bogdanowice 0-0-4 5-17 0
2. BKS Stal Bielsko-Biała 0-1-5 5-13 0,17
3. Szczakowianka Jaworzno 0-1-3 1-9 0,25
4. Rozwój Katowice 0-1-3 2-8 0,25
5. Odra Opole 0-1-3 1-4 0,25
6. Przyszłość Rogów 0-2-2 1-5 0,50

W kontekście jutrzejszego meczu można byłoby zadać sobie pytanie: „Jeśli nie teraz, to kiedy?”. No właśnie. Łatwo powiedzieć, a jakże trudno wcielić plan w życie. Dziś możemy założyć, że za kilkadziesiąt godzin powinniśmy obejrzeć wyrównany mecz. Że tym razem nie doznamy upokorzenia. Ale żeby powalczyć o sukces, to o ostatnim sezonie i meczach ze Szczakowianką powinniśmy jak najszybciej zapomnieć. Pora na nowe, zwycięskie otwarcie. [KK]

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze
1 Komentarze | Dodaj własne