Start Namysłów
Zaloguj Zarejestruj

Logowanie do konta

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Stwórz konto

Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane.
Imię *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zweryfikuj hasło *
Email *
Zweryfikuj email *
Captcha *

Historia

Odsłony: 49686

HISTORIA NAMYSŁOWSKIEGO KLUBU SPORTOWEGO "START"

POCZĄTKI KLUBU

Piłka nożna dosyć późno uzyskała w Namysłowie status dyscypliny numer jeden. Wprawdzie klub o nazwie Start powstał 20 grudnia 1952 roku, lecz futbol dosyć długo był w Namysłowie w cieniu lekkoatletyki, zapasów i ciężarów. Gdy w roku 1972 na ławce trenerskiej zasiadł Zbigniew Konwant, sytuacja zaczęła się zmieniać. Drużyna - z klasy B - zaczęła pokonywać kolejne szczeble rozgrywek, i w roku 1977 zameldowała się w lidze okręgowej. Niestety, występowała w niej tylko jeden sezon. Zespół tworzyli wówczas: Moskal, J. i L. Bartosińscy, Brzozowski, Łukasiewicz, Ochędzan, Soliński, Jaremko, Herba, Wróbel, Porembski, Łabędzki, Siejka, Janiszewski, Syrowiczka. Na ponowny awans do ligi wojewódzkiej kibice musieli czekać aż do roku 1982.

LATA ŚWIETNOŚCI

Przełomowym momentem w historii klubu okazał się rok 1990, gdy zespół został objęty opieką sponsorską przez miejscowego przedsiębiorcę i byłego zawodnika, Ryszarda Raczkowskiego. Wtedy rozpoczął się marsz Startu  w hierarchii opolskiego futbolu, który doprowadził do tego, że Namysłów został stolicą opolskiej piłki. Nim jednak do tego doszło, NKS błyskawicznie przeszedł kilka szczebli rozgrywek. W sezonie 1991/92  po raz pierwszy awansował do ligi międzywojewódzkiej. Grającym trenerem był wówczas Zbigniew Biliński, a oprócz niego grali: Wiliński, Gąska, Budziszewski, Stępień, Wajs, Chuć, Kukla, Kobryń, Krzak, Medyk, Kowalczyk, Bojarzyński, Pabiniak, Sanocki, Janus, Szczypiór. Po tym wydarzeniu nastąpiła zmiana nazwy klubu - na Raczkowski-Start Namysłów, a trenerem został były, świetny bramkarz Odry Opole Andrzej Krupa. Wzmocniony kilkoma zawodnikami z opolskich klubów, w kolejnym sezonie grał już w III lidze, by po dwóch sezonach awansować do II ligi (już jako Varta-Start). Ten historyczny awans wywalczył zespół w następującym składzie: Kaczmarek, Sowerszenko, Świerczek - Broniszewski, Szota, Medyk, Chuć, Kowalczyk, Jawny, Nawrot, Wolski, Hejtota, Chełpa, Job, Gąska, Sanocki, Wiliński, Golec, Dziubek, Krzak, Bonia, Gadżała. Trenerską opiekę nad piłkarzami w tym czasie sprawowali: Ireneusz Browarski, Aleksander Papieski i ponownie Andrzej Krupa, który wprowadził drużynę do II ligi.

Wprawdzie II-ligowy debiut zakończył się porażką 0:2 z Polonią w Gdańsku, jednak w kolejnych spotkaniach namysłowski beniaminek radził sobie coraz lepiej. To właśnie podopieczni trenera Krupy byli sprawcami największej sensacji rundy jesiennej, pokonując niedawnego I-ligowca i absolutnego lidera II ligi, Ruch Chorzów 1:0 oraz pretendującą do awansu Odrę Wodzisław aż 4:0. Debiutancki sezon Start zakończył na bardzo dobrym, 8. miejscu. W  kolejnych dwóch (1996/97 i 1997/98) namysłowski zespół również uplasował się na 8. pozycji.

Niestety, piękny sen nie trwał długo. Po rundzie jesiennej sezonu 1998/99, Ryszard Raczkowski przeniósł drużynę do Opola, licząc, iż w większym mieście łatwiej będzie o sportowy sukces.

Wielkie święto przeżywał Namysłów 6 października 1993 r. Po wyeliminowaniu w Pucharze Polski kolejno Polonii Świdnica (5:0), KP Wałbrzych (2:0) i Polonii Bytom (2:0), w 1/16 finału, III-ligowa wówczas drużyna, podejmowała samą Legię Warszawa.

Gospodarze [Sowerszenko - Chuć, Budziszewski, Job, Szota - Medyk, Ośmiałowski (Kowalczyk), Biliński(Nawrot), Wiliński - Buganiuk, Krzak] nie ulękli się sławy rywala, w składzie którego było kilku reprezentantów kraju [Szczęsny - Mandziejewicz, Ratajczak, Kruszankin, Jałocha - Jóźwiak, Pisz, Dziekonowski, Fedoruk - Kowalczyk, Michalski] i byli bliscy sprawienia sensacji. Niestety, w kilku sytuacjach zabrakło boiskowej ,,zimnej krwi" (znakomicie bronił Maciej Szczęsny). Legia wygrała 1:0 (gol Wojciecha Kowalczyka), a zespół z Namysłowa zebrał bardzo pochlebne recenzje prasowe.

UPADEK I ODRODZENIE

Po decyzji o przeniesieniu zespołu do Opola piłkarska sekcja seniorów Startu przestała istnieć. Jednak nie był to koniec piłki w Namysłowie. Przed początkiem sezonu 2000/01 skrzyknęli się byli zawodnicy oraz działacze Startu, postanawiając reaktywować klub. Rozpoczęli od klasy A, którą wygrali w cuglach. Kolejny sezon (klasa W) przyniósł następny awans - tym razem do IV ligi.

Od sezonu 2002/03 namysłowscy piłkarze występowali w IV lidze opolskiej (od edycji 2008/09, to klasa rozgrywkowa nr 5). W rozgrywkach 2008/09 czerwono-czarni wywalczyli wicemistrzostwo, równoznaczne z upragnionym awansem do III ligi śląsko-opolskiej (wówczas już klasa nr 4). Występy na szczeblu ponadwojewódzkim trwały tylko sezon, gdyż po zajęciu 15. lokaty, w czerwcu 2010 r. Start ponownie wrócił na opolskie podwórko. Na nim (w IV lidze, tj. klasie nr 5) w edycji 2010/11 znów sięgnął po 2. miejsce i po raz drugi na przestrzeni 2 lat znalazł się w III lidze. W sezonie 2011/12 namysłowianie utrzymali się w niej po zajęciu 12. miejsca. Z kolei w kampanii 2012/13 "Legendarni Czerwono-Czarni" zakończyli rozgrywki dopiero na 14. pozycji, też jednak dającej III-ligową prolongatę. Sezon 2013/14 będzie dla Startu trzecim z rzędu wśród konkurencji opolsko-śląskiej.

Warto też odnotować, że z okazji 50-lecia klubu, do Namysłowa przyjechał 14-krotny Mistrz Polski, słynny Górnik Zabrze (22.05.2002). Goście, którzy wystąpili w I-ligowym składzie i pokonali Start 1:0. [MW]

Opracowano na podstawie:
1) "Pół wieku z piłką" - artykuł Andrzeja Szatana.
2) Terminarz rozgrywek II ligi (runda jesienna 1997/98), wydany przez klub.