Start Namysłów
Zaloguj Zarejestruj

Logowanie do konta

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Stwórz konto

Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane.
Imię *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zweryfikuj hasło *
Email *
Zweryfikuj email *
Captcha *

Gra o spokojne wakacje

Odsłony: 3101

IV liga opolska finiszuje. W sobotę piłkarze po raz ostatni w sezonie wybiegną na murawy aby powalczyć o punkty. Dla większości ekip sezon już się skończył, więc dla wspomnianych będzie to gra o punkty i ewentualnie drobne korekty w tabeli. Dla kibiców największym hitem jest walka o awans między Polonią Głubczyce, a LZS-em Starowice Dolne. Bo to właśnie między tą dwójką rozstrzygnie się kwestia mistrzostwa. Prowadzący w tabeli głubczyczanie mają o punkt więcej (62) od starowiczan (61), ale trudnego przeciwnika w ostatnim meczu. Polonia zagra u siebie z MKS-em Gogolin, będącym na 7. pozycji w tabeli. Ale Gogolin, to w tej chwili trzecia ekipa wiosny, która w bieżącym roku wywalczyła aż 30 punktów. Poloniści uzbierali ich natomiast 26 i trudno dziś jednoznacznie wskazać faworyta. Z kolei LZS ze Starowic podejmie na własnym terenie KS Krapkowice. Goście, to aktualnie 5. zespół w rankingu, natomiast w tabeli wiosny z 30 punktami ustępuje tylko… Starowicom (31). To bez dwóch zdań dwumecz hitowy.

Hity, hitami, ale z namysłowskiej perspektywy ogniskujemy swoją uwagę w zupełnie inne rejony. Trzy drużyny walczą bowiem o uniknięcie miejsca objętego barażami o utrzymanie i wśród tej trójki są również czerwono-czarni. Gdyby w poprzednim tygodniu w III lidze utrzymał się MKS Kluczbork, to dziś mielibyśmy już spokój w tej kwestii. Drużyna z Kluczborka sensacyjnie jednak wylądowała w IV lidze (biało-niebiescy „wyśrubowali” swoisty antyrekord, notując trzy spadki w trzech kolejnych sezonach!) i stąd nasze nerwy przed ostatnim meczem w sezonie. Zagramy przy Pułaskiego z Piastem Strzelce Opolskie, walczącym dziś o poprawienie 8. lokaty. Podopieczni Damiana Zalwerta są w tej chwili w najbardziej uprzywilejowanej sytuacji, bowiem znajdują się na 10. pozycji z dorobkiem 37 punktów. O punkt mniej ma 11-ty OKS Olesno, jadący jutro do Graczy na mecz z bardzo dobrze spisującym się Skalnikiem. Z kolei będącą w tej chwili w strefie barażowej Swornica (12. miejsce, 35 „oczek”) także ma niełatwe zadanie, wybierając się na bój o uniknięcie nerwów do Nysy. Tam zmierzy się z Polonią. Wiosną Skalnik zgromadził 29 punktów, podczas gdy oleśnianie „nastukali” 20 punktów. Start w tym roku spisuje się słabo (ledwie 14 pkt.), choć i Piast niewiele lepiej (18 pkt.). Z kolei w ostatniej interesującej nas parze nyska Polonia „nabiła” 19 punktów, podczas gdy osłabiona „Swora” zaledwie 10.

 

Fot.: Jutro chcielibyśmy zobaczyć taki właśnie obrazek... [zdjęcie: Tomasz Chabior]

 

Jakie szanse mają poszczególne drużyny na uratowanie się przed zagrożeniem w postaci barażowego dwumeczu? Postanowiliśmy to sprawdzić, co trudne nie było. Trzy drużyny (Start, OKS, Swornica) i każda może zanotować jedno z trzech możliwych rozstrzygnięć (zwycięstwo, remis, porażka). Daje to 27 możliwych kombinacji. Z wiadomych względów w najlepszej sytuacji jest Start Namysłów, gdyż w 25 przypadkach w teorii unikamy barażów. Daje to 92,6% prawdopodobieństwa, że po ostatnim gwizdku nasi ulubieńcy cieszyć się będą ze spokojnego lata. Możemy uwikłać się w nerwowe baraże tylko w dwóch przypadkach: gdy przegramy, a Olesno i „Swora” wygrają oraz gdy zremisujemy, przy jednoczesnych zwycięstwach wymienionej dwójki. Sytuacja OKS-u jest niewiele mniej korzystna, bo drużyna z północnego wschodu Opolszczyzny ma pewność bezpośredniego utrzymania w 21 przypadkach (to 77,8%). W najgorszej sytuacji znajduje się natomiast zespół z Czarnowąs, który może się utrzymać tylko w 8 korzystnych zbiegach wynikowych (29,6%). Szczegóły prezentujemy w poniższym zestawieniu (kolor zielony - miejsca bezpieczne, kolor czerwony - miejsce barażowe).

Naturalnie liczymy, że misja „uniknąć barażów” powiedzie się w Namysłowie i do sezonu 2019/20 będziemy się przygotowywać bez niepotrzebnych nerwów i stresu. Gramy jutro o spokojne wakacje. Mamy świadomość, że przed czerwono-czarnymi trudny bój, tym bardziej, że w 10 ostatnich meczach chłopcy tylko raz wygrali. Piast w poprzedniej kolejce przełamał 4-meczową bessę, wygrywając 1-0 u siebie z Prudnikiem. W delegacji strzelczanie ostatni raz wygrali natomiast na początku maja, aż 4-1 ogrywając mocny Gogolin. Nie będzie to więc łatwa przeprawa i co do tego nie mamy wątpliwości. Ale mimo wszystko liczymy, że naszym atutem będzie… historia. Z Piastem przegraliśmy wprawdzie bardzo wyraźnie na finiszu jesieni ubiegłego roku (1-4), niemniej we wcześniejszych 6-ciu grach o IV-ligowe punkty za każdym razem sięgaliśmy po pełną pulę. Przy Pułaskiego zagraliśmy 3-krotnie i za każdym razem Start wygrywał do zera (kolejno 3-0, 5-0 i ostatnio – październik 2017 r. – 1-0). Nie musimy więc dodawać, że będziemy w sobotę wieczorem długo świętować, jeśli chłopcy pokuszą się o zwycięstwo. Oczywiście jak widać po symulacji, spokój zagwarantować nam może remis, a nawet porażka, ale mimo wszystko dobrze byłoby zakończyć sezon wygraną, co potraktowalibyśmy jako dobry prognostyk przed wakacjami i kolejnymi, już w nowym sezonie, bataliami. Wpadnijcie jutro na mecz, wspomóżcie dopingiem Start i miejmy nadzieję, że wszystko zakończy się zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Dodamy od siebie, że to 13-ty sezon Startu na poziomie IV ligi opolskiej. W niej było dokładnie 6 sezonów, w których właściwie do ostatniego meczu broniliśmy się przed spadkiem lub barażami. I w każdym z nich (2003/04, 2004/05, 2005/06, 2006/07, 2015/16 i 2016/17) wychodziliśmy z opresji obronną ręką. Oby tak było również jutro! [KK]

P.S. Dziś poznaliśmy barażowe pary, spośród których wyłonione zostaną ekipy, które w nowym sezonie grać będą w IV lidze. Drużyna, która zajmie 12. miejsce w IV lidze (obecnie jest nią „Swora”) zmierzy się w dwumeczu z Olimpią Lewin Brzeski, natomiast Po-Ra-Wie Większyce zagra z LZS-em Stary Ujazd lub GKS-em Głuchołazy. Spotkania zaplanowano na najbliższą środę (19.06. – godz. 18:00) oraz następną sobotę (23.06. – godz. 17:00).

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze
Komentarze | Dodaj własne
  • Brak komentarzy