Start Namysłów
Zaloguj Zarejestruj

Logowanie do konta

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Stwórz konto

Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane.
Imię *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zweryfikuj hasło *
Email *
Zweryfikuj email *
Captcha *

Zaczynamy z Polonią Kępno

Odsłony: 756

66 dni. Tyle dokładnie czasu minie od ostatniego meczu namysłowskich piłkarzy Startu do premierowej gry sparingowej. 25 listopada czerwono-czarni zakończyli swoją przygodę z wojewódzkim Pucharem Polski (przypominamy: na szczeblu Opolszczyzny), natomiast jutro (wreszcie!) wracają na duże boisko. Wracają, żeby kontrolnie sprawdzić się w pojedynku z dobrze znanymi nam sąsiadami z północy, czyli Polonią Kępno. Nasi sędziwi kamraci (w bieżącym roku KKS obchodził będzie 110. rocznicę założenia!), to aktualnie piąta drużyna IV ligi wielkopolskiej w grupie południowej. Można więc śmiało napisać, że rywal będzie wymagający. Bo tak po prawdzie będzie także z tego względu, że to nasz jedyny zimowy rywal sparingowy z poziomu IV ligi. Pozostali, z którymi w kolejnych tygodniach się zmierzymy, reprezentują już klasę okręgową.

Poloniści, to nasz najczęstszy sparingpartner, który wpisał się w sparingową… niepisaną tradycję. Potwierdzeniem tego jest nasze zestawienie gier kontrolnych z biało-niebieskimi w ostatnich 10 latach. Jak można zauważyć, KKS zagrał z nami w tym czasie aż 13-krotnie. I co krzepiące, bez względu na różnice klas (czasem duże), kępnianie wyjątkowo nam leżą. Start wygrał bowiem 9 razy, 2-krotnie remisował i tylko 2 razy przegrał. Co interesujące, ekipa prowadzona rywali przez Bogdana Kowalczyka – zresztą namysłowską legendę futbolu –sparuje po raz drugi w obecnym miesiącu. Kilka dni temu Polonia zaczęła okres przygotowawczy grą kontrolną z LZS-em Starowice Dolne. Nasz konkurent z IV ligi opolskiej sięgnął po zwycięstwo, wygrywając aż 6-2. Ale jak dowiadujemy się z portalu Polonii (nomen omen świetnie prowadzonego) wynik nie do końca odzwierciedla przebieg zawodów, bo biało-niebiescy zaprezentowali się z dobrej strony. Problemem okazały się błędy, a tych gospodarze (mecz odbył się w Kępnie) popełnili za dużo. No i stąd pół tuzina bramek w ich sieci. Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że trafieniami dla KKS-u popisali się Piotr Cierlak i Filip Latusek, a w obu przypadkach asystował im Adrian Holak. Nie sugerowalibyśmy się jednak za bardzo wysoką porażką kępnian, bo mecz meczowi nierówny, a tym bardziej gry testowe. I choć generalnie Kępno w sprawdzianach nam leży, to zapowiada nam się trudny pojedynek. Trener Kowalczyk w grze ze starowiczanami postanowił sprawdzić kilku graczy pod kątem przydatności w swoim zespole, a ponadto nie zagrali ważni dla zespołu Witold Kamoś oraz Bernard Ndukong. Do tego z powodów chorobowych nie wystąpił Mateusz Gola. Pamiętajmy jednak, że bez względu na przebieg jutrzejszych zawodów, najważniejszy i tak będzie wzajemny szacunek wobec rywali. No i zalecana ostrożność w sparingowym ferworze walki, aby nikomu nie przytrafiła się kontuzja.

SPARINGI STARTU I POLONII W LATACH 2008 - 2017

Data

Sparing (w nawiasach klasa rozgrywkowa)

Wynik

09.02.2008

Polonia Kępno (B) – Start Namysłów (IV)

3-5

07.02.2009

Polonia Kępno (A) – Start Namysłów (IV)

0-4

01.08.2009

Start Namysłów (III) – Polonia Kępno (W)

2-0

16.02.2010

Polonia Kępno (W) – Start Namysłów (III)

2-3

22.01.2011

Polonia Kępno (W) – Start Namysłów (IV)

0-5

16.07.2011

Start Namysłów (III) – Polonia Kępno (W)

2-1

22.07.2012

Start Namysłów (III) – Polonia Kępno (W)

0-0

25.01.2013

Polonia Kępno (W) – Start Namysłów (III)

2-2

01.02.2014

Polonia Kępno (W) – Start Namysłów (III)

4-1

07.02.2015

Polonia Kępno (W) – Start Namysłów (IV)

2-3

05.02.2016

Polonia Kępno (IV) – Start Namysłów (IV)

1-3

04.03.2017

Polonia Kępno (IV) – Start Namysłów (IV)

4-0

18.07.2017

Polonia Kępno (IV) – Start Namysłów (IV)

1-2

30.01.2018

Polonia Kępno (IV) – Start Namysłów (IV)

???


Spotkania z Polonią niemal zawsze mają swoje smaczki. Tak będzie i tym razem, bowiem na ławkach trenerskich zasiądą dwaj panowie, którzy doskonale się znają, mając nawet przez krótki okres okazję do wspólnych występów w czerwono-czarnych barwach. Damian Zalwert, to oczywiście wychowanek Startu nieco młodszej generacji, który dziś pełni rolę najważniejszej persony w macierzystym klubie. Na trenerskiej ławce Startu debiutował na początku sezonu 2014/15, luzując na tym stanowisku właśnie Bogdana Kowalczyka. To z kolei kluczowa persona w szatni rywali, także wychowanek czerwono-czarnych, a de facto – jak wspomnieliśmy chwilę wcześniej – jedna z namysłowskich ikon piłkarskich. Koszulkę Polonii kilkanaście lat temu zakładał również Tomasz Kozan, obecny prezes Startu. Natomiast pod drugiej stronie barykady na boisku powinien pojawić się wspomniany już Witold Kamoś, który jedną z III-ligowych rund wiosennych spędził na lewej obronie NKS-u. Na murawie ma szansę pojawić się także Robert „Maciek” Ciupa, nasz wychowanek, który parę lat temu reprezentował Polonię. Co ciekawe, każdy z wymienionej piątki, miał lub nadal ma związki z formacją obronną.

Fot.: W ostatniej grze między Polonią i Startem (lipiec 2017 r., na zdjęciu) lepsi okazali się czerwono-czarni, wygrywając 2-1.
[zdjęcie: www.radiosud.pl]

 

Co warto wiedzieć o wtorkowym przeciwniku?  Przede wszystkim to, że po kilkunastu latach przerwy kępnianie w 2015 r. wrócili do IV ligi, a obecny sezon jest ich trzecim w tej klasie z rzędu. Grają w grupie południowej wielkopolskiej, gdzie pierwszy sezon (2015/16) zakończyli na 10. pozycji. W 30 grach wywalczyli 38 punktów, po tym jak 10 razy wygrali, uzyskali 8 remisów oraz zanotowali 12 porażek (gole 45-49). Z kolei przed rokiem (2016/17) biało-niebieskim poszło odrobinę słabiej, gdyż na mecie uplasowali się na 11. miejscu. Ich dorobek po 28 meczach, to 31 punktów z tytułu 8 zwycięstw, 7 remisów i 13 porażek. Kępnianie zdobyli wówczas 36 goli, natomiast stracili 50. Obecnie Poloniści zajmują 5. pozycję w rankingu, w 17 meczach gromadząc 32 punkty. Złożyło się na nie 10 zwycięstw, 2 remisy i 5 porażek (bramki 38-21). Kępnianom nie robiło jesienią specjalnej różnicy, gdzie grali, bo solidarnie po 5 meczów wygrali u siebie i w gościach. W kontekście statystycznego punktu widzenia, faworytami do wygranej powinni być gospodarze (zagramy na obiekcie KOSiR-u przy Sportowej). Ci w końcu wywalczyli w równorzędnych rozgrywkach dwa razy więcej punktów niż czerwono-czarni. Nasz jesienny dorobek w IV lidze opolskiej, to skromne 15 „oczek” ugranych w 17 grach. Wygraliśmy tylko 3 razy, poza tym 6-krotnie zremisowaliśmy i 8 razy przegraliśmy (stosunek goli 17-30). Ale pamiętajmy, statystyka nie gra, więc to z naszej stronie jedynie poglądowe porównanie. O przebiegu gry i wyniku zadecyduje… sztuczna murawa. Oczywiście warto byłoby postarać się o wynik, który w Namysłowie spowoduje choćby delikatny uśmiech na twarzy. Wielkiej wagi do ostatecznego rozstrzygnięcia przykładać jednak nie zamierzamy, choć zawsze to sympatyczniej otrzymać wiadomość o niechby i testowym, ale sukcesie.

Sparing nr 1 Polonia Kępno – Start Namysłów odbędzie się jutro (tj. 30 stycznia, wtorek) na stadionie w Kępnie. Początek rywalizacji ustalono na godz. 19:00, więc jeśli namysłowscy fani mają nieco luźniejszy dzień, to w imieniu piłkarzy serdecznie na tę potyczkę zapraszamy. Do Kępna nie jest przecież daleko. Trzymajmy kciuki za dobre spotkanie. [KK]

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze
Komentarze | Dodaj własne
  • Brak komentarzy