Start Namysłów
Zaloguj Zarejestruj

Logowanie do konta

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Stwórz konto

Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane.
Imię *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zweryfikuj hasło *
Email *
Zweryfikuj email *
Captcha *

Czeka nas reorganizacja rozgrywek

Odsłony: 3427

Futbol nie znosi próżni i stagnacji. To frazes, ale coś w tym chyba jest, skoro co jakiś czas niemal pod każdą szerokością geograficzną dokonuje się zmian organizacyjnych, których celem jest w zamyśle uatrakcyjnienie rozgrywek najpopularniejszej dyscypliny sportu. Tak było całkiem niedawno z liczbą uczestników finałów Mistrzostw Europy (w EURO 2016 po raz pierwszy zagrały aż 24 reprezentacje). A już wiadomo, że i w Mistrzostwach Świata nie obejdzie się bez podniesienia liczby uczestników (w 2018 r. w Rosji zagrają jeszcze 32 reprezentacje, ale już w Katarze – w 2022 r. – wystąpi ich aż 48!). Czy to dobre zmiany czy też idące w złym kierunku? Wiadomo, że wszystko w futbolu profesjonalnym rozbija się o pieniądze, więc niespecjalnie dziwią też modyfikacje rozgrywek ligowych, także w naszym kraju. Dziś kibice emocjonują się systemem ESA 37, który w nowym sezonie poprawiony zostanie o kontrowersyjny podział punktów po sezonie zasadniczym (tym razem punktów nikt już nie będzie dzielił). Ale nie można wykluczyć, że także w kolejnych kampaniach nastąpią mniej lub bardziej spektakularne zmiany. To jednak cały czas futbol profesjonalny, tymczasem Start Namysłów to przedstawiciel piłki nożnej poziomu amatorskiego. Ale jak się okazuje, także i rozgrywki nie wspierane przed potężne konsorcja finansowe czy telewizję czasem dotykają zmiany. I o nich poniżej.


Opolski Związek Piłki Nożnej na początku kwietnia przedstawił propozycję reorganizacji rozgrywek między innymi interesującej nas najbardziej IV ligi opolskiej. Uznano bowiem, że w obecnym kształcie (tj. 18-zespołowa rywalizacja) kluby są mocno obciążone. Ale nie chodzi tylko o liczbę meczów, dużą jak na poziom amatorski (34 spotkania), ale też problemy kadrowe, wynikające z częstości rozgrywania spotkań (ligowych plus pucharowych). W przypadku IV ligi zmiany mają za zadanie głównie podniesienie poziomu sportowego, skrócenie sezonu do 30 gier oraz uatrakcyjnienie finiszu rozgrywek, gdzie losy spadków i awansów będą się ważyły między innymi w barażach. Istotnym zamysłem jest też docelowa rezygnacja z kolejek w środku tygodnia. A wiadomo, że właśnie w środy czy dni sąsiednie kluby muszą borykać się z problemami kadrowymi (praca, szkoła) oraz logistyką w dotarciu na wyjazdowy mecz. Co istotne, równolegle z reformą rozgrywek Opolski ZPN będzie się bacznie przyglądał klubom w kontekście rygorystycznego spełniania wszystkich wymogów licencyjnych, tak w kwestiach infrastrukturalnych, jak i szkolenia młodzieży. A kluby, które nie będą spełniać tych obwarowań, nie będą mogły grać w najwyższych ligach organizowanych i nadzorowanych przez włodarzy zarządzających opolskim futbolem.

Z racji hierarchii, niejako z automatu IV liga opolska będzie produktem flagowym naszego regionalnego związku. Zatem zadbanie o odpowiedni poziom sportowy jest priorytetem. A że Opolszczyzna, to jedno z najmniejszych województw w Polsce, uznano, że zmniejszenie ligi do 16 klubów jest krokiem w dobrym kierunku. Z kolei baraże mają wnieść dodatkowy dreszczyk emocji. Ale co równie ważne – co zapowiadał już w kwietniu Pan Marek Curyło (wiceprezes OZPN) – związek zamierza stworzyć określoną otoczkę wokół IV ligi, promując ją przy równoczesnym wspomaganiu klubów, różnymi akcjami promocyjnymi.

No to czas zapoznać się z konkretami, czyli przygotowanymi zmianami. I tak najbliższy sezon 2017/18 ma być przejściowym, w którym liczba drużyn IV ligi zostanie zmniejszona z 18-tu do 16-tu. W jaki sposób? Drużyna, która zajmie 1. miejsce oczywiście awansuje do III ligi, natomiast spadek obejmie tym razem ekipy z miejsc 15-18 (a nie 16-18, jak było w ostatnich latach) plus oczywiście wszystkie drużyny z miejsc wyższych, które będą musiały ustąpić miejsca opolskim spadkowiczom z III ligi (o ile zajdzie taka sytuacja). Natomiast w ich miejsce zamiast mistrzów i wicemistrzów dwóch grup opolskiej klasy okręgowej, awans wywalczą tylko mistrzowie oraz zwycięzca barażów z udziałem dwóch wicemistrzów. Zasady proste i czytelne.

Podobnie będzie z pierwszym sezonem docelowym, już po reformie, który czeka nas (mamy nadzieję, że także z udziałem namysłowskiego Startu) w edycji 2018/19. Ale wtedy 16-zespołowa IV liga opolska opierać się będzie na odrobinę innych zasadach. Wzorem ostatnich lat mistrz zagwarantuje sobie promocję do III ligi, natomiast bezpośrednio do klasy okręgowej spadną kluby z miejsc 15-16. Z kolei zespoły, które na mecie sezonu uplasują się na pozycjach 13-14 rozegrają mecze barażowe z wicemistrzami dwóch grup opolskiej okręgówki. O tym, który zespół z IV ligi (z pozycji 13 czy 14), na którego wicemistrza trafi (z grupy I czy II) zdecyduje losowanie. Oczywiście i w tym przypadku mowa jest o sytuacji, w której żaden z klubów województwa opolskiego nie spadnie z III ligi. Bo jeśli spadnie, to wtedy z automatu liczba klubów bezpośrednio zdegradowanych z IV ligi wzrośnie o liczbę tych, którym trzeba w niej miejsca ustąpić. No i analogicznie baraże dotyczyć będą dwóch ekip IV ligi, które zajmą miejsca odpowiednio wyższe.

Aby nieco ułatwić kibicom odbiór opisu reorganizacji, przygotowaliśmy stosowne zestawienie graficzne (patrz wyżej). Bez względu jednak na stopień skomplikowania (ten nie jest aż tak zawoalowany, jak przy okazji wielu wcześniejszych reform w polskim futbolu), piłkarzom i tak nie zrobi to większej różnicy. Ci bowiem muszą na boisko wyjść, aby grać i jak najczęściej wygrywać. I tego życzymy czerwono-czarnym – czyli zdecydowanie większej liczby zwycięstw! A jeśli nasi chłopcy dawać będą powody do częstszej radości swoim fanom, to Ci do ostatniej kolejki nie będą nerwowo spoglądać w tabelę i martwić się czy ich ukochany NKS zagrożony jest spadkiem czy też meczami barażowymi. Tego zdecydowanie wolelibyśmy uniknąć, bo w ostatnich dwóch sezonach tego typu emocji mieliśmy w nadmiarze.

Przerwa letnia jeszcze chwilę potrwa, więc cieszmy się każdą wolną chwilą przed kolejnym wyczerpującym sezonem. No i życzmy Startowi Namysłów powodzenia! [KK]

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze
Komentarze | Dodaj własne
  • Brak komentarzy