Uniknąć kaTORgi

Odsłony: 5996

Komplet punktów przyszedł do nas właśnie wtedy, kiedy szczególnie go potrzebowaliśmy. Zwycięstwo 1-0 nad Gogolinem pozwoliło złapać oddech przed następną kolejką. Ale żeby nie było zbyt łatwo - nasi tabelowi sąsiedzi również powiększyli swoje konta. Jak widać, nikt broni składać nie zamierza.

W najbliższą sobotę na rozkładzie jazdy mamy naszego starego znajomego, z którym w XXI wieku rywalizowaliśmy wielokrotnie. Na niedaleki wyjazd wybierzemy się do Dobrzenia Wielkiego, by mierzyć się z miejscowym TOR-em. Choć zespół utrzymuje zdrowy dystans przed strefą spadkową, to ciągle musi się mieć na baczności, bo jedno lub dwa potknięcia mogą wprowadzić bardzo wiele nerwowości. Dla nas ten mecz to więcej niż 90 minut ligowej rywalizacji. Mecz w Dobrzeniu będzie początkiem wyjazdowej mini-kampanii, która rysuje się jako bardzo trudne wyzwanie. Wszystko o sobotniej rywalizacji jak zwykle w przedmeczowej zapowiedzi.

Złota jesień i czarna wiosna, czyli postawa TOR-u w obecnym sezonie

Pierwsza część sezonu była dla TOR-u bardzo udana. Ostatecznie podopieczni Wojciecha Lasoty na finiszu jesieni wylądowali na bardzo wysokiej, piątej pozycji. Zespół miał wówczas tylko punkt straty do podium i 10 "oczek" przewagi nad strefą spadkową. Znakomita więc sytuacja wyjściowa. Druga część rozgrywek rozpoczęła się pechowo, bo w Lewinie Brzeskim było co prawda 3-1 dla gości, to jednak OZPN ukarał TOR walkowerem za "występ zawodnika nieuprawnionego do gry". Był to jak się okazało, bardzo zły omen. Od tego momentu nasi sobotni rywale nie wygrali meczu, po drodze notując fatalne 0-7 ze Stalą i zeszłotygodniowe 1-2 z lokalnym przeciwnikiem z Kup. W tej chwili TOR posiada już tylko czteropunktową przewagę nad strefą spadkową, co jest jakimś buforem, ale już tylko na bardzo krótką metę.

Kontrowersje i frustracja, czyli pierwszy mecz NKS-TOR

Jesienne zawody przy Pułaskiego miały dramatyczny przebieg. Co prawda obie strony stwarzały sytuacje, ale na prowadzenie wyszli czerwono-czarni. W 27' lobem bramkarza pokonał Samborski i cieszyliśmy się z pierwszej bramki. Kilka minut później gospodarze otrzymali rzut karny, ale zanim do niego doszło byliśmy świadkiem "kotła", który przy tym powstał. Przyjezdni nie zgadzali się z takim werdyktem, a do tego powstało zamieszanie z decyzją "kto ma strzelać". Jako, że "Sambor" został uznany przez sędziego za kontuzjowanego, musiał opuścić murawę, ale ten opuszczać jej... nie potrzebował. Ostatecznie do futbolówki podszedł Żołnowski, ale jego uderzenie obronił Szmielak.

Druga połowa rozpoczęła się od prób ofensywnych TOR-u, ale to nie gol był przełomowym momentem meczu. Po godzinie gry Samborski padł w "szesnastce" trącony przez przeciwnika, ale sędzia zinterpretował to jako próbę wymuszania jedenastki. Jako, że była to druga kartka dla naszego kapitana, ten musiał opuścić boisko. Kilka minut później po tym zdarzeniu doszło do wyrównania, kiedy to z rzutu rożnego Sieńczewski celnie dośrodkował na głowę Komora. Na minutę przed końcem znowu z kornera bił Sieńczewski. Piłka spadła na 11-ty metr i Morka nie trafił czysto w piłkę, ale mimo to, ta po koźle znalazła drogę do bramki. Kiedy rozległ się ostatni gwizdek, w obozie przyjezdnych zapanowała euforia, u nas z kolei złość i konsternacja. Było to 90 minut pełne kontrowersji i decyzji, z którymi czerwono-czarni się nie zgadzali. Sami niestety też dopuściliśmy do takiego przebiegu gry.

Jutro marzylibyśmy o powtórce sukcesu gości... [zdjęcie: Artur Musiał/StartNamyslow.pl]

Temperowanie ostrza, czyli ruchy transferowe

Patrząc na zimowe ruchy transferowe można odnieść wrażenie, że dowodzący klubem zadbali o odpowiednie posiłki. Szatnię opuściło kilku zawodników, którzy albo nie wznowili treningów, albo skończyło im się wypożyczenie. Do Dobrzenia Wielkiego natomiast skierował się 22-letni defensor Karol Kosecki oraz dwóch zawodników napadu, których powinniśmy kojarzyć. Pierwszy z nich to 32-letni Przemysław Karabin, drugi to 25-letni Dawid Achtelik. Choć Karabin może pochwalić się wysoką formą strzelecką (błyskawiczny skok na miejsce numer jeden klubowych strzelców!), to niestety dla zespołu, nie przekłada się to na punkty.

Transfery TOR-u Dobrzeń Wielki w przerwie zimowej (na podstawie tordobrzen.com)

Odeszli: Adam Malik (nie wznowił treningów), Arkadiusz Fluder (powrót z wypożyczenia do Starowic), Tomasz Balewicz (powrót z wypożyczenia do Polonii Nysa), Jarosław Draguć (wypożyczenie do Kup).

Przybyli: Przemysław Karabin (transfer definitywny z KS Małapanew Ozimek), Karol Kosecki (wypożyczenie półroczne z MKS Zduńska Wola), Dawid Achtelik (transfer definitywny z Polonii Głubczyce).

Derby na minus, czyli poprzednia kolejka

O panowanie na własnym podwórku starł się w zeszłym tygodniu TOR w bardzo niedalekim wyjeździe do Kup. Dodajmy, że na murawę wybiegły... dwa najsłabsze zespoły wiosny. Regularnie osuwające się w tabeli ekipy były więc bardzo mocno zmotywowane, by przerwać ten impas.

Zawody rozpoczęły się od całkiem żywej gry obu stron. Każdy z rywali stworzył sobie jakieś sytuacje, ale albo brakło wykończenia, albo górą byli bramkarze. Wreszcie po kilku próbach w 37' wynik otworzyli goście. Piłkę po rzucie z autu przechwycił Komor i precyzyjnym strzałem skierował ją do siatki. 1-0 dla TOR-u - takim rezultatem kończyła się pierwsza część gry.

Po przerwie ze stałych fragmentów gry zaatakował LZS, na co goście odpowiedzieli kontratakami, ale wynik pozostawał bez zmian. Upragniony moment dla zawodników Kup nadszedł w 57'. Po uderzeniu Kampy futbolówka po rykoszecie wturlała się do bramki i mieliśmy 1-1. Kilka minut po golu także i TOR pokazał kły - bliski trafienia był Rozwadowski, ale skończyło się tylko na ostemplowanej poprzeczce. Ostatnie słowo tego dnia należało jednak do podopiecznych Grzegorza Świerczka. Na dwie minuty prze końcem regulaminowego czasu gry celny strzał oddał Bojar, ustalając tym samym wynik meczu na 2-1 dla LZS-u Kup. Po trudnym meczu TOR musiał się obejść smakiem i na pierwsze zwycięstwo w roku 2016 będzie musiał jeszcze poczekać.

LZS Kup - TOR Dobrzeń Wielki 2-1

0-1 Komor 36', 1-1 Kampa 57', 1-2 Bojar 89'

TOR: Szmielak - Watras, Rozwadowski (85. Kosecki), Wolniaczyk, Zakrzewski - Luptak, Sieńczewski, Szymański (65. Latusek), Henke (71. K. Morka) – karabin, Komor. Trener: Wojciech Lasota.

O przerwanie passy, czyli mecz TOR - NKS

Oba zespoły w sobotę zagrają o przełamanie - TOR o premierowe 3 punkty w 2016 roku, czerwono-czarni natomiast o pierwsze wyjazdowe zwycięstwo sezonu 2015/16. Powtarza się sytuacja sprzed tygodnia, wówczas to nasz przeciwnik był w podobnej sytuacji do TOR-u, niby wyżej w tabeli, ale bardzo daleko od komfortu. Werdykt więc jest taki, że to Start musi wygrać, a TOR może, chociaż niewątpliwie presja na wynik w Dobrzeniu jest teraz bardzo duża.