Start Namysłów
Zaloguj Zarejestruj

Logowanie do konta

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Stwórz konto

Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane.
Imię *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zweryfikuj hasło *
Email *
Zweryfikuj email *
Captcha *

WAŻNE: Plan zimowych przygotowań Startu

Odsłony: 5853

Nieco ponad tydzień temu piłkarze Startu Namysłów rozegrali ostatni mecz w bieżącym roku kalendarzowym. Żegnając jesień, czerwono-czarni pokonali Olimpię

Lewin Brzeski (1-0), do trzech przedłużającym serię meczów bez porażki. Sukces niewątpliwie namysłowskich kibiców ucieszył, bo wspomniane trzy gry, to w sumie 7 punktów dodanych do bardzo skromnego dorobku. Na przerwę zimową udajemy się z bilansem 12-tu „oczek” wywalczonych w 17-tu spotkaniach, co nie tylko ze statystycznego punktu widzenia jest dorobkiem dramatycznie słabym. Tak też wyglądamy w tabeli – przedostatnia (nr 17) lokata ze stratą 6 punktów do miejsca dziś nominalnie bezpiecznego. Paradoksalnie jednak ostatnie wyniki dały nam wszystkich duży zastrzyk nadziei. Jeśli zimą drużyna sumiennie przyłoży się do treningów, to w rundzie rewanżowej częściej oglądać będziemy zwycięski Start i spełni się nasze kibicowskie marzenie – utrzymanie w IV-ligowych szeregach. Cieszy, że zespół pod wodzą trenera Bartosza Medyka (który po 7. kolejce zluzował na tym stanowisku Damiana Zalwerta) nie poddaje się i wiosną zamierza swój (identyczny jak kibiców) cel zrealizować. Do tego jednak droga dziś bardzo daleka.

Jesteśmy jednak od tego, aby w miarę możliwości uchylić nieco rąbka tajemnicy przy różnych okazjach. I taką okazję mamy w tej chwili, prezentując szczegóły przygotowań Startu Namysłów do meczów czekających nas w pierwszym półroczu 2016 roku.

Zaczynamy od informacji dotyczącej powrotu do treningów. Aktualnie drużyna znajduje się na etapie tzw. celowej obniżki formy, czyli roztrenowania polegającego na gierkach zabawowych pod dachem. Potrwa ona do następnego tygodnia, po czym cztery kolejne tygodnie, to już faktyczny odpoczynek. Jak wspomniał nam trener Medyk, jeśli nawet maszynę trzeba kiedyś wyłączyć, to tym bardziej sportowiec potrzebuje odpoczynku i regeneracji. Nie oznacza to jednak, że piłkarze będą mieli całkowitą labę, gdyż coach planuje przekazać każdemu z nich osobną rozpiskę, pozwalającą na utrzymanie organizmu we względnych ryzach. Do treningów zespół wróci tuż po Nowym Roku. Ściślej w okolicach 5 lub 6 stycznia. Tak szybki powrót do pracy wynika z bardzo wczesnego wznowienia rozgrywek IV ligi opolskiej (zaplanowano je na 5 marca). Dwa miesiące, to wbrew pozorom nie tak znowu długi okres dla zespołów chcących gruntownie przeorganizować grę i taktykę, ale nie może to być powodem do narzekań. Nasz coach planuje najpierw pracę, która przygotuje chłopców do większego wysiłku. Pierwszy tydzień sprowadzi się więc do zajęć ogólnorozwojowych, wzmacniających przede wszystkim wydolność (3-4 jednostki treningowe w tygodniu). I dopiero po zaliczeniu tego cyklu, drużyna przejdzie do zajęć specjalistycznych, jednocześnie pracując nad podtrzymaniem siły i wydolności (dojdzie też do zwiększenia obciążeń na poziomie 4-5 treningów tygodniowo, a bardzo możliwe, że jeśli nie wystąpią nieprzewidziane okoliczności, treningi będą się odbywały nawet 2 razy dziennie). B.Medyk szczególnie liczy na okres ferii zimowych (przypadających na początek lutego), kiedy to spora grupa piłkarzy odpoczywać będzie od zajęć szkolnych.

Fot.: Zimowy okres przygotowań, to z reguły mecze na śniegu. Zdarzało się jednak, że nawet w meczach o punkty namysłowscy piłkarze zmuszeni byli grać przy padającym białym puchu. Jak choćby w 2011 roku, w dniu Święta Konstytucji (3 maja!!!), kiedy to przy Pułaskiego rywalizowali w IV lidze z Rolnikiem Wierzbica Górna (wygrywając 3-0). Zdjęcie: Artur Musiał [StartNamyslow.pl] 

Kolejnym etapem będą mecze sparingowe, których na przestrzeni 6 tygodni zaplanowano 8. I co ważne, będą to ciekawi przeciwnicy, prezentujący określony poziom. W grach kontrolnych namysłowski szkoleniowiec liczy na dotknięcie problemu toczącego zespół jesienią, czyli skuteczności. Planuje też, co oczywiste, przejrzenie szerokiej kadry Startu pod kątem wiosennych występów. Jak nam powiedział, każdy z zawodników przystąpi do treningów z czystą kartą i tylko od nich zależy, kto 5 marca wywalczy miejsce w składzie na ligową potyczkę w Starowicach. Idąc tym tokiem, możemy być niemal pewni, że praca nie ograniczy się tylko do odzyskania skuteczności, ale przede wszystkim poszukiwane będą nowe ustawienia, mające na celu optymalizację gry NKS-u. Szlifowanie założeń taktycznych oraz zgranie poszczególnych formacji trener planuje realizować w drugiej części okresu przygotowawczego. A końcówka przygotowań, to oczywiście selekcja kadrowa pod kątem gry w lidze. Trener Medyk liczy, że poziom sparingów będzie determinował jakość przygotowań naszej drużyny. Bo jakby nie patrzeć, zagramy kilka gier z przeciwnikami reprezentującymi wysoki (jak na nasze obecne standardy) poziom piłkarski.

Na koniec informujemy o temacie kibiców najbardziej interesującym, czyli terminach i rywalach w meczach kontrolnych. Te zaczynamy od 23 stycznia grą z Pogonią Trębaczów, ekipą środka tabeli kaliskiej klasy okręgowej. Trębaczowianie w 16-tu jesiennych spotkaniach zgromadzili 25 punktów i wiele wskazuje, że do końca sezonu nie grozić im będzie ani walka o awans, ani o utrzymanie. Ten mecz odbędzie się w Kępnie.

Tydzień później (30.01.) wyjedziemy do Oleśnicy, żeby sparować z Pogonią. To nasz stary sparingowy znajomy, więc i tym razem tradycji musiało się stać zadość. Biało-niebiesko-amarantowi z pewnością postarają się wysoko zawiesić nam poprzeczkę. W końcu 5. pozycja w IV lidze dolnośląskiej do czegoś zobowiązuje.

SPARINGI STARTU NAMYSŁÓW W ZIMOWYM OKRESIE PRZYGOTOWAŃ – 2016 R.
Data Dzień Miejsce Godz. Rywal
23.01. sobota Kępno ??:?? Pogoń Trębaczów (kaliska klasa W – 8. m-ce)
30.01. sobota Oleśnica ??:?? Pogoń Oleśnica (IV liga dolnośląska – 5. m-ce)
31.01. niedziela Kluczbork 13:00 LZS Starościn (opolska klasa W, gr. I – 11. m-ce)
02.02. wtorek Prószków 17:30 Pomologia Prószków JS (Centralna Liga Juniorów – 14. m-ce)
05.02. piątek Kępno ??:?? Polonia Kępno (IV liga wielkopolska, gr. płd – 14. m-ce)
10.02. środa Ostrów Wlkp. ??:?? Centra Ostrów Wlkp. (III liga kuj.-pom.-wlkp. – 14. m-ce)
20.02. sobota Kluczbork 18:00 Victoria Ostrzeszów (IV liga wielkopolska, gr. płd – 7. m-ce)
27.02. sobota Oleśnica ??:?? Pogoń Oleśnica (IV liga dolnośląska – 5. m-ce)
05.03. sobota Starowice 14:30 LZS Starowice Dolne (wiosenna inauguracja IV ligi)
UWAGA: W nawiasie podano kolejno: klasę rozgrywkową rywala oraz miejsce w tabeli po rundzie jesiennej sezonu 2015/16. Brakujące godziny meczów ustalone zostaną w terminie późniejszym.

Ostatni weekend stycznia będzie dla Startu sporym wyzwaniem, gdyż dzień po grze w Oleśnicy czerwono-czarni pojadą do Kluczborka (31.01.), by tam zmierzyć się z LZS-em Starościn. Tego przeciwnika specjalnie przedstawiać nie trzeba, bo jeszcze nie tak dawno regularnie toczyliśmy z nim derbowe potyczki w IV lidze (mowa o derbach powiatu). Ostatnią jesień starościnianie zakończyli dopiero na 11. pozycji w opolskiej okręgówce (gr. I), ale jak znamy życie, wiosną lokatę tą z pewnością zechcą poprawić.

Dwa dni później, czyli już w lutym (konkretnie 02.02.) czekać nas będzie kolejny wyjazd. Tym razem do Prószkowa na test z juniorami starszymi tamtejszej Pomologii. I choć to drużyna młodzieżowa, to o uznanej na Opolszczyźnie marce i naprawdę sporych umiejętnościach. Wspomnijmy, że obecnie Pomologia występuje w Centralnej Lidze Juniorów, gdzie po jesieni plasuje się na 14. pozycji.

Co dalej? Piąte spotkanie kontrolne, to będzie pojedynek z równie tradycyjnym co oleśniczanie sparingpartnerem. Mowa o Polonii Kępno, z którą zmierzymy się na jej terenie 5 lutego. Rywale występują obecnie w IV lidze wielkopolskiej (gr. południowa), gdzie po I rundzie z dorobkiem 15 punktów zajmują 14. miejsce. Są więc, podobnie jak Start, uwikłani w walkę o utrzymanie. Mecz ten będzie miał jednak dodatkowy smaczek w postaci trenerów obu zespołów. Bo zarówno Bartosz Medyk, jak i Bogdan Kowalczyk (coach Polonii), to namysłowscy wychowankowie z przeszłością gry na zapleczu Ekstraklasy. Obaj trenowali też czerwono-czarnych, a prywatnie są przyjaciółmi.

10 lutego (we środę) naszych piłkarzy czekać będzie – przynajmniej teoretycznie – sprawdzian o najwyższym współczynniku trudności. Wtedy to w Ostrowie Wielkopolskim sprawdzimy siłę III-ligowej Centry. To przedstawiciel grupy kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej, po jesieni zajmujący w niej 14-tą pozycję.

10 dni później (20.02.) możemy się spodziewać rywalizacji tylko odrobinę mniej wymagającej. W Kluczborku zagramy bowiem z ostrzeszowską Victorią, która w IV lidze wielkopolskiej (ta sama grupa, w której występują kępnianie) plasuje się na 7. pozycji (22 pkt. w 16-tu grach). Wreszcie na tydzień przed inauguracją IV-ligowej wiosny na Opolszczyźnie (czyli 27.02.), ponownie przyjdzie nam przetestować znajomych z Oleśnicy. Trenerzy Pogoni i Startu ustalili bowiem, że po miesiącu przerwy warto będzie zmierzyć się po raz kolejny, aby ocenić, jaki progres obie jedenastki poczyniły w stosunku do gry styczniowej.
Jak wspomnieliśmy, zimą rozegramy łącznie 8 gier kontrolnych. Za rywali będziemy mieć jednego III-ligowca, trzech IV-ligowców (bo z Pogonią zagramy 2-krotnie), dwóch przeciwników z klasy okręgowej oraz jednego przedstawiciela Centralnej Ligi Juniorów. Poza Pomologią i Starościnem (z Opolszczyzny), pozostali rywale reprezentują futbol dolnośląski i wielkopolski. Odmiana zawsze w takiej sytuacji jest wskazana i kto wie czy nie poskutkuje ona w rewanżach elementem zaskoczenia dla konkurencji opolskiej? Na pewno zestaw sparingpartnerów jest ciekawy i (co ważne) wymagający. Mamy nadzieję, że zimowa praca i gry kontrolne pozwolą czerwono-czarnym przygotować się do rozgrywek na tyle solidnie, że szybko będziemy odliczać zmniejszającą się przewagę Startu do drużyn bezpośrednio ją  wyprzedzających. Na razie trzeba uzbroić się jednak w cierpliwość i w dobrych nastrojach dotrwać do Świąt oraz Sylwestra. Bo później będzie już z górki… jeśli chodzi o odliczanie dni do wiosennej premiery. A czy z górki będzie mieć wiosną na boiskach NKS? O tym przekonamy się za nieco ponad 3 miesiące. [KK]

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze
Komentarze | Dodaj własne
  • Brak komentarzy