Start Namysłów
Zaloguj Zarejestruj

Logowanie do konta

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Stwórz konto

Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane.
Imię *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zweryfikuj hasło *
Email *
Zweryfikuj email *
Captcha *

Raport: Futbol w powiecie - cz. II

Odsłony: 8586

Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią, publikujemy dziś II część obszernego raportu na temat potencjału piłki nożnej w powiecie namysłowskim. W dzisiejszym materiale poznacie odpowiedź na kluczowe pytanie,

tzn. która gmina osiągnęła najlepszy wynik sportowy. Nie zapomnieliśmy też o opracowaniu związanym z pośrednim wsparciem sportu przez same gminy. Nie przedłużając, zapraszamy do lektury.

Tworząc kolejne tabele, uznaliśmy, że kibiców najbardziej zaciekawi zestawienie średniej "siły" każdej z gmin wchodzących w skład powiatu namysłowskiego. Dlatego dokładnie prześledziliśmy, jak sytuacja prezentowała się tuż po zakończeniu sezonu (stan na czerwiec 2013 r.) W rankingu najważniejsza jest średnia punktowa gminy, wyliczona na podstawie sumy punktów uzyskanych przez wszystkie drużyny gminy, podzielonej przez ich liczbę (patrz punktowy dorobek klubów, przedstawiony w części I). Tym samym poznajemy odpowiedź na pytanie, która gmina w powiecie pochwalić się może najwyższym (oczywiście statystycznie) poziomem. Dodajmy tylko, że Wiking Polkowskie był jedynym klubem namysłowskiego powiatu, który ze względów geograficznych występował w innej grupie klasy B, niż wynikałoby to z podziału administracyjnego. Ale ze zrozumiałych względów też doliczyliśmy dorobek "Wikingów" do bilansu globalnego gminy Domaszowice:

RANKING GMIN POWIATU NAMYSŁOWSKIEGO
POD WZGLĘDEM OSIĄGNIĘTEGO WYNIKU SPORTOWEGO
L.P.
GMINA
ŚREDNIA PKT.
SUMA PKT.
KLUBY
1.
Wilków Namysłowski
37,5
75
2
2.
Namysłów
29,7
267
9
3.
Świerczów
24,2
145
6
4.
Pokój
21,5
43
2
5.
Domaszowice
21,0
42
2
-
RAZEM
27,2
572
21

Wynik końcowy jest mimo wszystko zaskakujący. Wydawałoby się, że skoro w Namysłowie funkcjonuje klub na poziomie III-ligowym, to ustalenie najlepszej piłkarsko gminy będzie formalnością. Tymczasem palma pierwszeństwa przypadła gminie Wilków Namysłowski. Żaden z jej klubów nie występował w klasie B, co miało niebagatelne znaczenie przy obliczeniach. Widawa z powodzeniem rywalizowała w okręgówce, podczas gdy LZS OSP z gminnej stolicy walczył na A-klasowym froncie. Co ciekawe, gmina Wilków utrzymałaby miano najlepszej nawet wtedy, gdyby w rozgrywkach klasy B uczestniczył wycofany przed sezonem Zryw Wojciechów. Ale pod jednym warunkiem, że wojciechowianie zajęliby minimum 10. pozycję.

Zwycięska gmina ma nad pozostałymi sporą przewagę (blisko 8 punktów). Drugą siłą powiatu została gmina Namysłów. Nie mogło być jednak inaczej, skoro aż 5 klubów rywalizowało w niej na najniższym szczeblu ligowym w kraju. Nie powinien być to jednak zarzut, a raczej powód do pochwał dla maluczkich. Wiadomo bowiem, że czasy kryzysu mocno dają się we znaki nie tylko potentatom z pierwszych stron gazet. Z takimi samymi kłopotami (tyle, że w skali mikro) borykają się też na poziomie podstawy futbolowej piramidy. Brawa więc dla klubów z Mikowic, Woskowic, Łączan i Smarchowic Wielkich, że się nie poddały. Krasowiczanie też robili wszystko, aby ciągnąć swój piłkarski wózek, ale ostatecznie nie dali rady.

Trzecia pozycja w rankingu przypadła gminie Świerczów, w której od lat motorem napędowym jest GKS Starościn. Dziś starościnianie odbudowują swój potencjał, a warto przypomnieć, że jeszcze kilka lat temu klub ten w IV lidze regularnie ogrywał namysłowski Start. Świerczowska gmina jest jednak fenomenem jeżeli chodzi o ilość klubów względem liczby mieszkańców gminy! Nie dość, że jest najsłabiej zaludnioną, to posiada pół tuzina klubów uczestniczących w regularnych rozgrywkach! Poniższe zestawienie ujmuje to w sposób bardzo klarowny:

ZESTAWIENIE GMIN POWIATU NAMYSŁOWSKIEGO W OPARCIU
O LICZBĘ KLUBÓW W STOSUNKU DO LICZBY MIESZKAŃCÓW
L.P.
GMINA
OSÓB NA KLUB
LUDNOŚĆ
KLUBY
1.
Świerczów
590
3.542
6
2.
Domaszowice
1.859
3.718
2
3.
Wilków Namysłowski
2.313
4.626
2
4.
Pokój
2.703
5.407
2
5.
Namysłów
2.858
25.718
9
-
RAZEM
2.048
43.011
21

Widać jak na dłoni, że piłkarska społeczność skupiona wokół stolicy ze Świerczowa bije na głowę pozostałych. Jeden klub przypada tam średnio na 590 mieszkańców, podczas gdy w drugiej (bardzo zbliżonej pod względem ludności) gminie Domaszowice na jeden zespół przypada ponad 3-krotnie więcej obywateli! Trzecią lokatę zajęła tu gmina Wilków, natomiast ostatnią okazał się Namysłów. W przypadku naszej gminy zaskoczenia jednak nie powinno być żadnego, gdyż zamieszkuje w niej ponad 8 tysięcy więcej ludzi, niż w czterech pozostałych razem wziętych. Gdybyśmy jednak wydzielili strefę miejską (16.138 mieszkańców) od wiejskiej (9.580), to wówczas aż 8 drużyn (licząc występujący w Głuszynie Start II) przypadłoby tylko na strefę wiejską (z kolei Start byłby jedynakiem w strefie miejskiej). Taka opcja dawałaby już namysłowskiej strefie wiejskiej drugi wynik w rankingu (ściślej 1.197 mieszkańców podnamysłowskich wsi na jeden klub).

ALTERNATYWNE ZESTAWIENIE GMIN POWIATU NAMYSŁOWSKIEGO W OPARCIU O LICZBĘ KLUBÓW W STOSUNKU DO LICZBY MIESZKAŃCÓW
L.P.
GMINA
OSÓB NA KLUB
LUDNOŚĆ
KLUBY
1.
Świerczów
590
3.542
6
2.
Namysłów, s. wiejska
1.197
9.580
8
3.
Domaszowice
1.859
3.718
2
4.
Wilków Namysłowski
2.313
4.626
2
5.
Pokój
2.703
5.407
2
6.
Namysłów, s. miejska
16.138
16.138
1
-
RAZEM
2.048
43.011
21

Zdajemy sobie sprawę, że przedstawiona analiza będzie różnie interpretowana. Z jednej strony mogą pojawić się głosy, że gmina Wilków postawiła na optymalny model funkcjonowania klubów piłkarskich. Bo nie jest ich dużo i przez mniejszą rywalizację między miejscowościami (lub integrację kilku mniejszych wsi w jednej większej) łatwiej osiągnąć lepszy wynik. Ale to tylko jedna strona medalu. Równie dobrze można przyjąć tezę, że futbol na poziomie małych ośrodków powinien przede wszystkim dostarczać radości i integrować miejscową ludność. Ideą przewodnią będzie tu więc rekreacja i kultura fizyczna dostępna dla każdego. I za kapitalny przykład służyć tu może właśnie gmina Świerczów. Przy okazji mamy ciekawostkę. Gdybyśmy chcieli przełożyć statykę świerczowian na warunki namysłowskie, to przy zachowaniu ich średniej gminnej (przypominamy: 590 mieszkańców gminy na jeden zespół) w Namysłowie musiałoby funkcjonować... 27 klubów piłkarskich!!! Tymczasem w warunkach rzeczywistych próby czasu nie wytrzymały nawet dwa, że wspomnimy funkcjonującą ledwie przez 2 lata Namysłowiankę...

Statystyka nie zawsze odzwierciedla stan faktyczny. Bo trzeba sobie jasno powiedzieć, że w największym stopniu wpływ na kulturę masową ma wsparcie ze strony władz gminnych (miejskich). Jeśli w gminie jest zielone światło dla pomocy klubom sportowym, to i stworzenie (oraz utrzymanie) struktur pod kątem regularnego uprawiania sportu jest znacznie łatwiejsze. I tak właśnie jest z gminą w Świerczowie, z chlubnym wyjątkiem Starościna, od lat wspieranego nie tylko przez władzę, ale przede wszystkim przez poważny lokalny biznes. Zupełnie odrębnym tematem jest natomiast chęć lokalnych społeczności do uporczywej walki o byt klubu oraz... na boisku. Dziś młodzi ludzie coraz częściej wybierają inne formy rozrywki lub - co bardziej niepokojące - decydują się na emigrację z ziemi ojców. I m.in. też z tego powodu reaktywacja lub powołanie klubu sportowego do życia jest coraz trudniejsze. To smutne. Tym bardziej, że nie wiadomo, jaka przyszłość czeka wycofane przed minionym sezonem kluby z Zawiści, Wojciechowa i Włoch. Znak zapytania pojawia się też przy Budowlanych Pokój i Omedze Krasowice. A przecież do niedawna kibice w powiecie namysłowskim mogli się też emocjonować występami Burzy Gręboszów, Błękitnych Jastrzębie czy ciekawie rokującego Piasta Minkowskie (reaktywowanego po wielu latach). A kto dziś pamięta Gryfa Brzozowiec czy Terenowca Żaba Dolna? Tych klubów na piłkarskiej mapie powiatu nie ma już kilka (a w przypadku Żaby blisko 20) lat i nic nie wskazuje, aby to się szybko zmieniło. Podobnie jest z takimi drużynami jak LZS Zawiść, Ursus Strzelce Namysłowskie, Victoria Wielołęka, Mechanik Bukowie, Ikar Krzyków, Chrobry Pągów, Orzeł Woskowice Małe czy LZS Smarchowice Małe. Być może w najbliższym czasie, w miejsce zlikwidowanych rezerw Startu, w Głuszynie reaktywuje się miejscowy LZS. Ale mimo wszystko będzie to jednak chlubny wyjątek w raczej smutnej rzeczywistości.

Futbol niejedno ma imię. Dla jednych emocje i piękno piłki nożnej, to pojedynki Realu z Barceloną czy derby Manchesteru. Ale jest też spore grono pasjonatów futbolu, dla których pięknem nie jest techniczna finezja piłkarskich pół-Bogów, a zacięta rywalizacja dwóch skromnych klubów z sąsiednich miejscowości. I my się do nich zaliczamy. Stąd powyższy raport, unikalny w formie, ale odpowiadający na wiele ciekawych pytań. Lubimy tematy z futbolowych obrzeży. A skoro mamy możliwość podzielić się nimi z czytelnikami, to z możliwości tej skwapliwie korzystamy. Jednocześnie czekamy na Wasze propozycje. Być może nie zgadzacie się z naszym punktem widzenia, chcąc zaprezentować własny? Może nurtuje Was temat, o jakim chcielibyście przeczytać? A może sami macie w szufladzie opracowania związane z namysłowskim futbolem, którymi chcielibyście się podzielić z innymi? Zapraszamy do (współ)pracy. [KK]

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze
Komentarze | Dodaj własne
  • Brak komentarzy