Start Namysłów
Zaloguj Zarejestruj

Logowanie do konta

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Stwórz konto

Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane.
Imię *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zweryfikuj hasło *
Email *
Zweryfikuj email *
Captcha *

Terminarz zatwierdzony, Skalnik wycofany

Odsłony: 46147

Działacze Śląskiego Związku Piłki Nożnej nie próżnują. Jako podmiot przejmujący prowadzenie III ligi opolsko-śląskiej, w piątek podjęli decyzję o nowej formule

rozgrywek (24 kluby podzielone na dwie grupy po 12 zespołów). Dziś natomiast zatwierdzili terminarz rundy jesiennej oraz regulamin, według którego zostaną one przeprowadzone.

Zacznijmy od informacji, że inauguracja III-ligowego sezonu 2013/14 nastąpi 10 sierpnia. Wtedy do walki przystąpi też Start Namysłów, który w wyjazdowym pojedynku zmierzy się z Ruchem Radzionków (godz. 17:00). Następna kolejka odbędzie się w 14.08. i będzie to jednocześnie jedyny jesienny termin środowy. Wówczas czeka nas domowe spotkanie z Piastem II Gliwice (godz. 17:00). Z kolei w serii numer 3 czerwono-czarni udadzą się do Częstochowy (17.08.), aby o punkty powalczyć z jednym z faworytów rozgrywek, miejscową Skrą (godz. 17:00). Jesienią rozegranych zostanie (w grupach północnej i południowej) łącznie 16 kolejek. Ponieważ w grupach znajduje się po 12 klubów, odbędzie jedna pełna runda fazy zasadniczej oraz 5 gier rewanżowych. Namysłowianie rok 2013 zakończą domowym meczem z Górnikiem Wesoła, a zaplanowano go na 16 listopada (godz. 13:00). Szczegóły premierowej kolejki w obu grupach oraz szczegółowy "rozkład jazdy" namysłowskiego Startu zamieszczamy poniżej:

III LIGA OPOLSKO-ŚLĄSKA, SEZON 2013/14
1. KOLEJKA (10.08.2013 r. - godz. 17:00)
GRUPA PÓŁNOCNA   GRUPA POŁUDNIOWA
Polonia Łaziska G. - Swornica Czarnowąsy   Pniówek Pawłowice Śl. - Podbeskidzie II B.-B.
Piast Strzelce Op. - Ruch II Chorzów   Rekord B.-B. - LKS Czaniec
Ruch Radzionków - Start Namysłów   Przyszłość Rogów - Górnik II Zabrze
Piast II Gliwice - LZS Piotrówka   Nadwiślan Góra - LZS Leśnica
Skra Częstochowa - Szczakowianka J.   Odra Wodzisław Śl. - BKS Stal B.-B.
Szombierki Bytom - Górnik Wesoła   Czarni Otmuchów - Polonia Głubczyce ?

 

III LIGA OPOLSKO-ŚLĄSKA, RUNDA JESIENNA SEZONU 2013/14TERMINARZ STARTU NAMYSŁÓW
 Kolejka Dzień Data Godz. Mecz
 1.  Sobota  10.08.  17:00  Ruch Radzionków - Start Namysłów
 2.  Środa  14.08.  17:00  Start Namysłów - Piast II Gliwice
 3.  Sobota  17.08.  17:00  Skra Częstochowa - Start Namysłów
 4.  Sobota  24.08.  17:00  Start Namysłów - Szombierki Bytom
 5.  Sobota  31.08.  17:00  Górnik Wesoła - Start Namysłów
 6.  Sobota  07.09.  17:00  Start Namysłów - Szczakowianka Jaworzno
 7.  Sobota  14.09.  16:30 LZS Piotrówka - Start Namysłów
 8.  Sobota  21.09.  16:30  Swornica Czarnowąsy - Start Namysłów
 9.  Sobota  28.09.  16:00  Start Namysłów - Ruch II Chorzów
 10.  Sobota  05.10.  15:30  Polonia Łaziska G. - Start Namysłów
 11.  Sobota  12.10.  15:30  Start Namysłów - Piast Strzelce Op.
 12.  Sobota  19.10.  15:00  Start Namysłów - Ruch Radzionków
 13.  Sobota  26.10.  15:00  Piast II Gliwice - Start Namysłów
 14.  Sobota  02.11.  13:00  Start Namysłów - Skra Częstochowa
 15.  Sobota  09.11.  13:00  Szombierki Bytom - Start Namysłów
 16.  Sobota  16.11.  13:00  Start Namysłów - Górnik Wesoła

Niestety, choć do rozpoczęcia III ligi pozostało blisko 1,5 miesiąca, poznaliśmy już pierwszą "ofiarę" rozgrywek. To Skalnik Gracze, którego działacze - po wywalczeniu przed niespełna tygodniem mistrzostwa IV ligi opolskiej - postanowili o rezygnacji z uczestnictwa w opolsko-śląskiej rywalizacji. Powód jest oczywiście tylko jeden: finanse. Z informacji które uzyskaliśmy, wiemy, że miejsce Skalnika najprawdopodobniej zajmie głubczycka Polonia (jako najwyżej sklasyfikowany zespół w poprzednim III-ligowym sezonie - lokata nr 15). Jeśli jednak w ciągu najbliższych 48 godzin głubczyczanie także zrezygnowaliby z gry, to wtedy taka propozycja zostanie złożona Małejpanwi Ozimek (w sezonie 2012/13 czwarty zespół IV ligi opolskiej). Na ten moment to jedyna niewiadoma, która powinna wyjaśnić się do środy.

Wreszcie kwestia najistotniejsza, czyli sposób, w jaki odbędzie się rywalizacja. Ustalono, że sezon zostanie podzielony na dwie fazy, zasadniczą oraz finałową. W tej pierwszej kluby rozegrają w grupach mecz i rewanż z każdym rywalem, co daje łącznie 22 spotkania. Następnie cztery najlepsze zespoły z obu grup, z zachowaniem punktów i dorobku bramkowego z fazy zasadniczej, utworzą grupę mistrzowską, gdzie zagrają mecz i rewanż tylko z zespołami, z którymi w rundzie zasadniczej nie grały (łącznie po 8 meczów). Wyłoniony w ten sposób mistrz III ligi uzyska prawo gry w barażach o II ligę.

W przypadku pozostałych klubów, tj. ekip z miejsc 5-12, zostaną utworzone dwie grupy spadkowe. W pierwszej zagrają kluby z miejsc 5-8 z grupy południowej oraz 9-12 z północnej. Drugą grupę utworzoną natomiast kluby sklasyfikowane na miejscach 5-8 w grupie północnej i 9-12 w południowej. Tu także zdobyte w pierwszej części sezonu punkty i bramki zostaną zaliczone do dalszej rywalizacji. Poza tym również obowiązywać będzie zasada mecz i rewanż tylko z drużynami, z którymi w fazie zasadniczej dany klub nie rywalizował.

Spadek obejmie po pięć ostatnich klubów z obu grup spadkowych, czyli łącznie aż 10 ekip! A jeśli do II ligi awans wywalczy mistrz III ligi, to wtedy oba kluby z grup spadkowych sklasyfikowane na miejscu ósmym dodatkowo rozegrają baraż o utrzymanie. Wówczas spadek sięgnie 9 drużyn. Tych może być jednak więcej, zależnie od liczby klubów z regionu opolsko-śląskiego, zdegradowanych z II ligi. Wtedy każdy spadkowicz z II ligi automatycznie zdegraduje kolejnego, najniżej sklasyfikowanego III-ligowca.
W czerwcu przyszłego roku awans do III ligi (już w formule jednej, 18-zespołowej grupy) wywalczą mistrz i wicemistrz IV ligi opolskiej oraz mistrzowie obu grup IV ligi śląskiej.

Zbliżający się sezon będzie jedną wielką, piłkarską "rzeźnią". Wielu kibiców psioczy na włodarzy dwóch związków regionalnych (Opolskiego i Śląskiego ZPN), tymczasem całe to zamieszanie zafundowali nam przedstawiciele Polskiego Związku Piłki Nożnej. Raz, że pozwolili klubom Ekstraklasy na zgłoszenie drużyn rezerwowych w III lidze (w miejsce ekip Młodej Ekstraklasy), co w przypadku naszego regionu poskutkowało pojawieniem się w rozgrywkach aż czterech drużyn (Górnika Zabrze, Ruchu Chorzów, Piasta Gliwice i Podbeskidzia Bielsko-Biała). A dwa, że dodatkowe zamieszanie z potężną ilością spadkowiczów pojawiło się w wyniku reorganizacji II ligi, gdzie w miejsce dotychczasowych dwóch grup (wschodniej i zachodniej, liczących po 18 klubów), powstanie jedna, 18-zespołowa liga. Problem byłby pewnie mniejszy, gdyby decyzje o reformie rozłożone zostały w czasie (np. na dwa sezony). Tymczasem wszystkie związki wojewódzkie zobligowano, aby zmian dokonano w ciągu jednego sezonu rozgrywkowego. Hipotetycznie może się nawet zdarzyć, że jeśli w przyszłym sezonie z II ligi zachodniej spadłby komplet 7 klubów z regionu opolsko-śląskiego, to wówczas spadek objąłby WSZYSTKIE kluby z obu grup spadkowych (łącznie 16 drużyn)!!! Nie dziwmy się więc, że powstał tak gigantyczny misz-masz, z którego należało jakoś wybrnąć. A czy rzeczywiście wybrnięto? To zweryfikuje już sezon, na który i tak z niecierpliwością czekamy. [KK]

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze
Komentarze | Dodaj własne
  • Brak komentarzy